100-lecie istnienia Reymontówki. Jubileuszowe dyktando w PSP nr 4 w Radomsku

W dyktandzie, zorganizowanym 4 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomsku, jako imprezie towarzyszącej obchodom 100-lecie istnienia Reymontówki swoje umiejętności w dziedzinie ortografii sprawdzali nie tylko uczniowie i absolwenci szkoły, ale również zaproszeni goście, wśród których były także władze miasta i powiatu.


Konkurs ortograficzny pt. “Dyktando Jubileuszowe” szkoła przygotował z okazji setnej rocznicy istnienia placówki. Autorka tekstu – Agnieszka Szwedzik – zabrała uczestników dyktanda w podróż do przeszłości – przeszłości szkoły na Bugaju i ekstraordynaryjnego wydarzenia, jakim było poświęcenie budynku 8 lutego 1925 r. Uczestnicy dyktanda razem z dziennikarzem “Gazety Radomskowskiej” (bohaterem tekstu), który “wiązał pół fular i pół fontaź, zakładał ultrafioletowy garnitur”, szykowali się, by nie spóźnić się na obiad u księdza prefekta, a było co pojeść, np. “śledź z zezowatym okiem czy racuszki z prażonej mąki wedle receptury Reymonta”. Wszyscy byli też ciekawi, jak smakował napar ziołowy z “warzuchy polskiej, wężymordu i rzeżuchy” (staropolski przepis).

Wśród 50 osób do dyktanda przystąpili m.in. prezydent Jarosław Ferenc, wicestarosta powiatu Małgorzata Lewandowska, naczelnicy wydziałów z Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, dyrektorzy instytucji kulturalno-oświatowych: Anita Janczak z MBP i Małgorzata Borek z Muzeum Regionalnego w Radomsku, absolwenci i emerytowani nauczyciele, a także rodzice i nauczyciele ze szkoły. Wśród piszących nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych mediów oraz uczniów z radomszczańskich szkół podstawowych.

Reymontówkę na Bugaju reprezentowali Zuzanna Orsicz i Oliwier Habel z klas 8. Dyktando pisali także nauczyciele: wicedyrektor Eliza Molik, Bartłomiej Wąsek, Karolina Terlicka, Agnieszka Kociniak, Urszula Pokora oraz rodzice – Kinga Szpruch-Mielczarek i Lidia Krawczyk.

Po dyktandzie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek. Uczestnicy dyktanda mieli też okazję obejrzeć wystawę, na której zaprezentowano archiwalne świadectwa szkolne z lat 20- i 30-tych XX wieku, tzw. białe kruki szkolnej biblioteki, czyli najstarsze woluminy ze szkolnego księgozbioru, a także artykuły prasowe o znanych absolwentach szkoły oraz prace uczniów z dwóch konkursów zorganizowanych w roku jubileuszowym: 100 portretów patrona szkoły – Władysława Stanisława Reymonta oraz na sobowtóra patrona. Autorką wystawy jest Agnieszka Szwedzik.

Czytaj więcej: Konkurs na sobowtóra patrona szkoły – Władysława St. Reymonta

Uroczyste rozstrzygniecie sprawdzianu i wręczenie nagród zaplanowano na 8 grudnia, kiedy to odbędzie się Gala Jubileuszowa.


Czytaj też: Sukces projektu “Cyfrowa szkoła” w I LO w Radomsku

Exit mobile version