100-lecie PSP 4 w Radomsku: tańce i przyśpiewki na Reymontowską nutę oraz poświęcenie nowego sztandaru [FOTO]

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. W ramach obchodów w kolegiacie św. Lamberta uroczyście poświęcono nowy sztandar. Natomiast w szkole uczniowie zaprezentowali swoje wokalne talenty na ludowo.


W miniony wtorek, 29 listopada uczniowie klas 1-5 w sali gimnastycznej zaprezentowali swoje talenty wokalne na ludowo. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia szkoły.

Były przyśpiewki biesiadne, weselne, zalotne, obrzędowe i żniwne. Uczniowie ubrani w odświętne stroje z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem zaśpiewali piosenki: „To i hola”, „Laboga dziewczyny”, „Zielony mosteczek”, „Czerwone jabłuszko”, „Wieziemy tu kogucika”, „Czyjeż to konisie”, „Uciekła mi przepióreczka” czy „Koło mego ogródeczka”.

Ludowy charakter piosenek podkreślały kolorowe korale, kwiatki we włosach, wianki, kwieciste chusty i sukienki, góralskie atrybuty, pasiaste kamizelki i spódnice. Klasa 3a pod kierunkiem p. Joanny Gąćkowskiej zatańczyła nawet ludowego Grozika w strojach ludowych. Spotkanie zakończyło się odtańczeniem przez wszystkich uczniów szybkiego obertasa.

Piosenki ludowe są częścią naszej polskiej tradycji i kultury, która jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Zostały stworzone w formie ustnej przez wiejskich pieśniarzy, po czym je spisano, aby zachować trwale w świadomości społeczeństwa. Niektóre z nich mają już kilkaset lat, a wciąż są śpiewane i cieszą się dużym szacunkiem zarówno wśród starszych, jak też młodszych. Większość ludowych piosenek pochodzi z XVIII wieku, wiele powstało też znacznie później. O piosenkach ludowych wspominał także patron naszej szkoły W. St Reymont w swojej powieści „Chłopi”. W piosenkach ludowych możemy dostrzec różnice językowe, co jest uwarunkowane rozwojem i zmianami, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w języku polskim – mówiła dyrektor PSP nr 4 Izabela Iwanowicz.

Kolejnym wydarzeniem będącym podsumowaniem jubileuszu, było poświęcenie sztandaru, które odbyło się w poniedziałek, 5 grudnia w kolegiacie św. Lamberta. Przeszło 50 lat temu, bo w 1971 r., PSP nr 4 otrzymała sztandar ufundowany przez rodziców. Nowy sztandar również został ufundowany przez Radę Rodziców.

Święcenia sztandaru dokonał biskup Andrzej Przybylski. Duchowny podkreślił, że nowy sztandar stanowi symbol jedności całej społeczności szkolnej oraz zawierzenia jej Opatrzności Bożej. W swoim kazaniu odwołał się do historii szkoły oraz biografii patrona placówki, podkreślając, że uczniowie szkoły, która nosi imię noblisty w dziedzinie literatury, powinni szczególnie zwracać uwagę na piękno słowa i na to, jak być dobrym człowiekiem.

W imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej dziękuję za waszą obecność na dzisiejszej uroczystości. Wierzymy, że poświęcony sztandar będzie służył szkolnej braci i towarzyszył jej w najważniejszych chwilach szkolnego życia – mówiła po zakończeniu mszy dyrektor szkoły.

Udział we mszy świętej wzięli m.in. uczniowie, nauczyciele, absolwenci, a także emerytowani nauczyciele oraz rodzice.Czytaj też: Jubileusz 5-lecia Kolarsko-Biegowego Klubu Sportowego w Radomsku

Exit mobile version