Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada w Radomsku uczczono pamięć, dzięki którym zawdzięczamy własne państwo.
Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Uroczystości w Radomsku poprzedziła msza święta w Kolegiacie pw. Świętego Lamberta. Następnie pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na murze Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego złożono wieńce w barwach narodowych.
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, doceniamy dziedzictwo, pielęgnujemy i chronimy wartości, za które nasi przodkowie tak dzielnie walczyli. Śledząc wydarzenia na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie, widzimy ludzi, którzy cierpią, którzy walczą o swoje życie, prawa, swoją niezależność i godność. Te współczesne konflikty i wojny uświadamiają, że pokój i wolność, którymi cieszymy się dzisiaj, nie muszą być dane na zawsze. Dlatego pamiętajmy o naszych bohaterach, bądźmy z nich dumni. Niech nasze działania pokazują miłość do Ojczyzny, a jedność niech będzie stabilnym fundamentem polskiego państwa – mówił prezydent Jarosław Ferenc.
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. 11 listopada w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Do 1937 r. było to święto wojskowe a uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.
Czytaj też: Mini Bieg Niepodległości dzieci i młodzieży w Radomsku [FOTO]