80. rocznica Powstania Warszawskiego. Program obchodów na 1 sierpnia w Radomsku

W tym roku przypada okrągła, bo 80. rocznica wybuchu bohaterskiego zrywu, jakim było Powstanie Warszawskie. Sprawdź, co przygotowano w Radomsku dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.


W czwartek, 1 sierpnia minie 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia bohaterskiej walki powstańców, w Radomsku urząd miasta oraz instytucje kultury zapraszają na wydarzenia.

Powstań i pokaż, że pamiętasz!

Raz w roku Warszawa zatrzymuje się na chwilę, aby powstać na nowo, tak jak przed laty Powstańcy Warszawscy powstali do nierównej walki w obronie wolności. Powstańmy razem i pokażmy, że pamiętamy. Powstając budujemy wspólnotę i kreujemy przyszłość, stajemy się silniejsi.

W godzinę „W” zawyją syreny

1 sierpnia, o godz. 17. zostaną włączone na jedną minutę wszystkie syreny alarmowe stanowiące system alarmowania w mieście. Syreny zostaną włączone zgodnie z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego w sprawie przeprowadzenia na terenie województwa treningu systemu wykrywania i alarmowania. Tradycyjnie już, będzie to jednoznaczne z uhonorowaniem i upamiętnieniem Godziny „W” – dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji Burza i wybuchu powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku.

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego miejskie obchody w Radomsku:

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku 1 sierpnia zaprasza na:

Wstęp wolny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku przygotowała:

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na:

Opis filmu:

„Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction – film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

„Powstanie Warszawskie” wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Producentem wykonawczym filmu jest Piotr C. Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej MPW. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski. Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu. Nad reżyserią dubbingów czuwała Miriam Aleksandrowicz. Koloryzacją materiałów zdjęciowych zajął się uznany polski autor zdjęć Piotr Sobociński Jr. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki. Za pełne udźwiękowienie filmu odpowiada Bartosz Putkiewicz. Za montaż filmu „Powstanie Warszawskie” odpowiada Joanna Brühl, pod opieką merytoryczną Milenii Fidler.

Ze względu na fragmentaryczny charakter zachowanych materiałów powstańczych kronik filmowych, prace te były jednym z kluczowych etapów produkcji. „Twórcy nie chcieli by był to film jedynie o wydarzeniu historycznym, ale przede wszystkim o ludziach, którzy je tworzyli. Powstańcy pojawiają się na ekranie, ale zbyt krótko, by opowiedzieć swoją historię. Stąd idea, by bohaterem filmu uczynić osobę, której w ujęciu nie widać, ale której obecność, emocje, działanie utrwalone są na taśmie operatora kamery” – mówi Milenia Fiedler. „Montowaliśmy materiał nie jako obiektywny zapis rzeczywistości, ale subiektywną prawdę o człowieku, który tej rzeczywistości doświadczył”.

01.08.2024, godz. 19.00



Czytaj też: Paweł Pichit nowym naczelnikiem Wydziału Edukacji

Exit mobile version