Mimo, iż statystyki nie wykazują tendencji wzrostowej, wciąż dużym problemem jest agresja i przemoc wobec dzieci. Przemoc, której młodzi ludzie doświadczają ze strony tych, którzy powinni ich kochać i wspierać, czyli najbliższych. Co robić, by zapobiegać przejawom agresji oraz w jaki sposób na nią reagować? Tego mogli się dowiedzieć uczestnicy I Powiatowej Konferencji, poświęconej problematyce dziecka krzywdzonego. Zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku spotkanie przebiegało pod hasłem „Zauważ mnie! Pomóż mi!”.
– Celem konferencji jest uwrażliwienie środowiska lokalnego na powagę zagadnienia oraz zachęcenie do reagowania na wszelkie przejawy stosowania przemocy wobec dzieci. Jako społeczność lokalna powiatu radomszczańskiego pragniemy, by dzieci były szczęśliwe. Zaprosiliśmy do udziału w konferencji osoby, które w ramach swoich obowiązków każdego dnia spotykają się z dziećmi i ich rodzinami. To od nich bardzo często zależy, jaka przyszłość czeka dziecko krzywdzone. Pamiętajmy, że ten mały człowiek, za kilka, czy kilkanaście lat stanie się dorosły i będzie uczestniczyć w życiu społecznym. Zależy nam na uśmiechu i radości tego małego człowieka, gdyż ma to ogromny wpływ na jego rozwój – podkreśla Wiesława Pędzik, dyrektor PCPR. – Zależy nam, by nasze lokalne społeczeństwo pamiętało o tym, że dzieci posiadają prawa. Zależy nam na tym, by dzieci się śmiały, bo jak określił to Janusz Korczak – gdy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat. To chyba jest najważniejsze przesłanie tej konferencji, bo rolą nas – dorosłych jest to, by dzieci były szczęśliwe – dodaje starosta powiatu radomszczańskiego Andrzej Plutecki.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele oświaty, pomocy społecznej, policji, służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą dziecku i rodzinie.
– W powiecie radomszczańskim na szczęście nie mamy zbyt wielu przypadków stosowania przemocy wobec dzieci. Są natomiast przypadki, w których dzieci stają się świadkami przemocy domowej, chociażby obserwując awantury domowe, podczas których dochodzi do krzywdzenia osób dorosłych. Dzieci, obserwując to, również stają się krzywdzone – podkreśla Agnieszka Kropisz z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Gościem specjalnym konferencji był Rzecznik Praw Dziecka, minister Marek Michalak.
– Podnoszenie tematu przemocy wobec dzieci jest bardzo potrzebne. Na szczęście statystyki pokazują spadek przyzwolenia dla stosowania kar, czy przemocy. Pomimo to w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Na optymizm jest jeszcze za wcześnie. Warto zwrócić uwagę, że każdego tygodnia, czy nawet dnia gdzieś za ścianą jest krzywdzone dziecko. Dlatego tak ważne jest uwrażliwianie na ten problem nie tylko odpowiednich służb, ale i zwykłych ludzi, którzy mogą w porę zareagować na ból i cierpienie dzieci. Tego trzeba uczyć, żeby nie odwracać głowy w drugą stronę – zauważa Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że bardzo ważna jest profilaktyka i uświadamianie, że każdy – nawet człowiek bardzo młody, może reagować na obserwowane przez siebie przypadki stosowania przemocy i zgłaszać je do odpowiednich instytucji.