Chociaż do tegorocznej edycji Różewicz Open Festiwal pozostało sporo czasu, ponieważ wydarzenie odbędzie się w październiku, już dziś warto o nim poinformować opinię publiczną. Powód? Bogaty program, o który zadbali jego organizatorzy czyli Miejski Dom Kultury w Radomsku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła nasza redakcja.
Różewicz Open Festiwal, największe kulturalne przedsięwzięcia poświęconego twórczości trzech braci Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów odbędzie się od 9 do 14 października br. Cykl wydarzeń przypomina o ich bogatym i ponadczasowym dorobku oraz uniwersalnym przesłaniu.
W tym roku organizatorzy z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku zdecydowali się zmienić nieco formułę festiwalu. Osią tej edycji będzie konfrontacja tekstów głównego patrona festiwalu Tadeusza Różewicza ze spuścizną literacką Witolda Gombrowicza. Sposób obrazowania, argumentacji i definiowania otaczającej rzeczywistości był dla obu artystów wielokrotnie zbieżny.
Tym razem swój udział w imprezie poświęconej pochodzącym z Radomska twórcom potwierdzili już m.in. Teatr Dramatyczny z Warszawy („Ferdydurke” reż. M. Miklasz), Teatr Polski z Warszawy („Deprawator” reż. M. Wojtyszko). Nie zabraknie kanonicznych tekstów Tadeusza Różewicza. W „Odejściu Głodomora” wystąpi znakomity Bogusław Kierc, a Lidia Danylczuk zaprezentuje monodram „Stara kobieta wysiaduje”.
Z myślą o młodszej publiczności zorganizowany zostanie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Steva Nasha – pianisty, producenta i DJ. W programie ROF znajdą się również spacer literacki „Śladami braci Różewiczów”, tematyczne wystawy, powstanie mural, odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne zakończone wystawą oraz seminarium dla nauczycieli. Rozstrzygnięty zostanie XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Główną nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku.
Przypomnijmy, Różewicz Open Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.