Brakuje kadry lekarskiej, a zwłaszcza kierownika oddziału dziecięcego

Funkcjonowanie oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku  było tematem briefingu zorganizowanego dzisiaj w Starostwie Powiatowym. Spotkanie było odpowiedzią na wczorajszy apel rodziców i radnych Koalicji Obywatelskiej.


Powodem zawieszenia działalności oddziału dziecięcego są braki kadry lekarskiej, a zwłaszcza osoby kierującej oddziałem.

Solidaryzujemy się z rodzicami chorych dzieci, musimy jednak podkreślić, że dyrekcja Szpitala Powiatowego w Radomsku oraz zarząd powiatu podejmują szeroko zakrojone działania, żeby oddział dziecięcy mógł działać. Naszą intencją nigdy nie było zamykanie pediatrii. Jego ponowne otwarcie nastąpi natychmiast po zatrudnieniu osoby, która spełni wymogi do bycia kierownikiem oddziału – mówi starosta Beata Pokora.

Zaraz po ustaniu trzeciej fali pandemii koronawirusa dyrekcja szpitala przystąpiła do działania, przygotowując, nakładem 100 tys. zł pomieszczenia (wykonany został remont i dezynfekcja pomieszczeń), ponownie skompletowano wyposażenie.

Oddział pediatrii, po przeniesieniu do nowych pomieszczeń na terenie szpitala jest już technicznie w pełni przygotowany do wznowienia działalności i przyjmowania małych pacjentów. Pomieszczenia uwzględniają wymogi obowiązujących przepisów– tłumaczy Ewa Gajzler.

Co więcej szpital zyskał dodatkowy kontrakt w zakresie alergologii dziecięcej.

Niezależnie od tego trwało kompletowanie niezbędnej kadry medycznej. Pomimo szeroko prowadzonych działań Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku nie udało się znaleźć lekarza specjalisty w zakresie pediatrii z wymaganymi kwalifikacjami, który zechciałby kierować oddziałem. Brak kadry medycznej dotyka nie tylko Radomska, jest problemem ogólnopolskim. W ostatnim czasie została z tego powodu zawieszona praca np. oddziału dziecięcego w Łasku i Zduńskiej Woli.

Podstawowa zasadą jest, że wszyscy chorzy, który w uzasadnionym przypadku zgłoszą się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz na SOR, pomoc otrzymują. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku pracuje lekarz. Nieznane są nam przypadki, aby jakiekolwiek dziecko, które wymaga natychmiastowej pomocy, takiej pomocy nie uzyskało – podkreśla dyrektor Piotr Kagankiewicz.

W stanach zagrożenia życia dzieci przewożone są do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i tam otrzymują pomoc. Jeżeli wymagają specjalistycznego leczenia w warunkach szpitalnych, po zabezpieczeniu życia i zdrowia mali pacjenci transportowani są do najbliższego odpowiedniego oddziału szpitalnego.

Faktycznie, z powodu braku oddziału pediatrii, dzieci wymagające hospitalizacji mają zapewnioną opiekę medyczną w szpitalach w sąsiednich powiatach, głównie w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim.

Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda nam się wspólnie przywrócić funkcjonowanie oddziału pediatrii. Co ważne: zawieszenie jego pracy nie oznacza, że nie podejmowane są działania w celu zatrudnienia kierownika oddziału. W każdej chwili, gdy tylko znajdzie się osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i chęci do objęcia tego stanowiska, funkcjonowanie oddziału zostanie wznowione – dodaje starosta Beata Pokora.


Exit mobile version