„BYLI, ODESZLI, ZOSTAWILI” – W POSZUKIWANIU SPOŁECZNYCH OPIEKUNÓW GROBÓW

Wzorem ubiegłego roku Miasto Radomsko i Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Oddział w Radomsku realizują projekt pn. „Byli, odeszli, zostawili”.

Data realizacji projektu jest nieprzypadkowa, ponieważ zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, podczas którego odwiedzamy groby bliskich. Akcja ma na celu wspominanie zasłużonych radomszczan i przypomnienie ich najważniejszych dokonań, które wpłynęły na rozwój miasta. Pamięć o zmarłych stanowi część naszej kultury, a tradycja porządkowania grobów jest sposobem okazania pamięci i szacunku tym, którzy już odeszli.

Projekt „Byli, odeszli, zostawili” zakłada podjęcie wspólnych działań, których wymiernym efektem będzie uporządkowanie nagrobków znajdujących się na Cmentarzu Starym w Radomsku oraz wyłonienie społecznych opiekunów tych grobów.

– Historia miasta tworzona była przez wieki przez jego mieszkańców. My, współcześnie żyjący radomszczanie, powinniśmy pielęgnować pamięć o nich – podkreśla prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Inauguracja przedsięwzięcia odbędzie się w najbliższą  sobotę, 28 października o godz. 11.00. Uczestnicy spotkają się przy głównej bramie wejściowej na Stary Cmentarz w Radomsku przy ul. Wyszyńskiego i udadzą się na spacer po cmentarzu, podczas którego będą wspominać zmarłych, zasłużonych radomszczan, porządkować ich groby oraz zapalą znicze na miejscach ich spoczynku.

(info: UM w Radomsku)

Exit mobile version