Na dzisiejszej konferencji prasowej premier i minister zdrowia przedstawili nowe rozwiązania w związku z rosnącą liczną zakażeń koronawirusem w Polsce. Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegnie czas odbywania kwarantanny – zostanie skrócona do 7 dni.
Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach
Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które będzie można zrealizować bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).
Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.
Krótsza kwarantanna
Wprowadzane zmiany dotyczą także czasu obywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Szczegółowe informacje na temat zmian zostaną wskazane w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.
Badania osób 60+ chorych na COVID-19
Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada Cię w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.
Zwiększanie bazy łóżkowej
Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększona zostanie baza łóżkowa w szpitalach. W zależności od potrzeb, zmiany będą przebiegać w trzech etapach:
I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 60 tys.,
III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.
95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego
W odpowiedzi na nowy wariant Omicron i wzrost liczby zachorowań na COVID-19 rząd zwiększa zaplecze ratownictwa i transportu medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów. Zapewnienie szybkiego dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej pozwoli przyspieszyć podjęcie specjalistycznego leczenia.