Dieta dla każdego. Z planów żywieniowych NFZ korzysta już 760 tys. osób

Chcesz utrzymać wagę, a nie masz pomysłu na zdrowe odżywianie? Chciałbyś rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak skomponować posiłki? Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ. Znajdziesz tam 8 tysięcy przepisów i 11 planów żywieniowych, które dopasujesz do swoich potrzeb i preferencji. Usługa jest całkowicie bezpłatna.


Portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tysięcy użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb.  Od lipca każda osoba, ustalając swój plan diety, ma możliwość zaznaczenia produktu (m.in. gluten, laktoza), który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu.

Portal Diety NFZ powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia oraz odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób przewlekłych. Proponowane plany żywieniowe są oparte na diecie DASH, która nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia do obniżenia ciśnienia tętniczego, zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych – informuje Sylwia Wądrzyk, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki NFZ.

Dieta DASH

Dieta DASH, czyli jedna z najzdrowszych diet zalecana jest dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać w szczególności dla osób chorujących na nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe czy z nieprawidłowymi wynikami lipidowymi. Dieta ta opiera się na dużej ilości warzyw i owoców (w proporcjach 3/4 warzyw i 1/4 owoców), produktach pełnoziarnistych, naturalnym nabiale o obniżonej zawartości tłuszczu, chudym mięsie drobiowym, chudych rybach, strączkach, orzechach i nasionach oraz stosowaniu tłuszczy roślinnych nierafinowanych (olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy). Wyklucza się produkty wysoko przetworzone w szczególności fast foody, słodycze, słone przekąski oraz słodkie napoje czy energetyki. Wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia serdecznie polecamy właśnie tą dietę. Warto zacząć od dziś dbać o swoje zdrowie z pomocą diety DASH –  podkreśla Paulina Szczeblewska dietetyk kliniczny z MCM im. K. Jonschera w Łodzi, gość Śródy z Profilaktyką na sali obsługi ŁOW NFZ w Łodzi.

Na użytkowników czekają na portalu dedykowane plany żywieniowe, obejmujące przepisy przygotowane przez dietetyków. Można tam znaleźć również specjalistyczne porady oraz materiały promujące zdrowe nawyki. Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi. Korzystanie z zasobów portalu jest całkowicie darmowe.


Dieta dopasowana do potrzeb

Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru aż 11 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, Hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS. Szczególnie warta uwagi jest dieta w depresji. Zbilansowana, racjonalna dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju. Prawidłowe odżywianie wpływa bowiem na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Niekorzystnie na nastrój działa dieta uboga w witaminy i składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe omega-3, a obfitująca w cukier i tłuszcze trans. Dieta DASH Depresja może być dużym wsparciem w leczeniu psychoterapeutycznym i farmakologicznym depresji, gdyż wzmacnia układ nerwowy. Przepisy w niej zawarte są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo. Składniki te pomagają redukować napięcia i stres.

Własne konto, które z łatwością można założyć w portalu, pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych, sezonowych warzywach i owocach, ziarnach. W portalu można też zrobić sobie listę zakupów i zaznaczyć to, co już jest w lodówce. Czy posiłki są tanie? Można wybrać śniadanie z awokado albo z burakiem w zależności od apetytu i zawartości portfela.

Gdy nie chcesz glutenu albo owoców morza

Nowością jest możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów zawierających gluten czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza. Po wybraniu wszystkich preferencji czy wykluczeń otrzymujemy gotową dietę z rozpisanymi posiłkami na wskazany czas. Jeśli na śniadanie portal proponuje nam omlet ryżowy (378 kcal) możemy go wymienić np. na placki twarogowe czy różne owsianki.

Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

Z portalu najchętniej korzystają młodzi

Portal Diety NFZ powstał z myślą o szerokim gronie odbiorców. Wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę stanowią osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jeśli chodzi o płeć 55 proc. stanowią kobiety. 48 proc. użytkowników portalu deklaruje niską aktywność fizyczną, a 25 proc. jej brak.

Chociaż większość użytkowników portalu ma prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), to spośród wszystkich 11 planów żywieniowych plan „Nadwaga i Otyłość” cieszy się największą popularnością. Drugim, najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się na rodzinny plan żywieniowy, który daje możliwość przygotowania zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.


Czytaj też: Projekt slow food w Kietlinie

Exit mobile version