Domowa Opieka Medyczna dla chorych na COVID-19. Kto zostanie nią objęty?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.  Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala. Minister zdrowia podał, że dziś objętych programem zostało 7 tys. osób i tym samym otrzymają pulsoksymetry.

W Łódzkiem do programu zgłosili się, między innymi, lekarze z poradni: Miejskie Centrum Medyczne Jonschera, Centrum Medyczne Ogrodowa OMC Sp. z o.o. Skierniewice, NZOZ “MEDYK” Sp. z o.o. Kutno, NZOZ “MEDICUS” Sieradz , NZOZ BEJA – MED Sp. z o.o. w Łodzi, NZOZ MED-KOL Sp. z o.o. ul. Koluszki, Salve Medica w Łodzi, SP ZOZ MSWiA w Łodzi, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?

Pacjenci z COVID-19, którzy:

Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

Korzyści

fot.Pixabay

Pacjenci, którzy będą korzystali z Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych.

Pulsoksymetr i PulsoCare

Chory będzie sam dokonywał pomiarów stanu zdrowia z użyciem pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare. Pulsoksymetr do domu pacjenta dostarczy listonosz. Nawet w sobotę.

Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetru oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych. Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu – tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

Opieka nad pacjentem

Konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą do chorego pogotowie ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.

 

Prof.  Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej podkreśla, że program Domowej Opieki Medycznej zwiększa bezpieczeństwo pacjenta zakażonego, który jest w opiece domowej.
Obecność pacjenta w tym programie powoduje, że opieka jest ciągła – mówiła prof. Mastalerz-Migas.
Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam do tego, by włączyć się do tego programu – podkreśliła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dodała, że COVID-19 to choroba podstępna.

–  Pacjenci mają dobre samopoczucie, ale mają niską saturację, a gdy trafiają do szpitala, wtedy mają już rozległe zmiany w płucach – mówiła prof. Mastalerz-Migas. –  Ważny jest także aspekt psychologiczny. Gdy pacjent będzie wiedział, że pomiary są prawidłowe, będzie czuł się bezpiecznie.

Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków własnych Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej.

(Informacja:NFZ)

Exit mobile version