DRON POMOŻE W WALCE ZE SMOGIEM?

Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu. Od tej plagi wolne nie jest nasze miasto oraz powiat. Obok już popularnych czujników badających jakość powietrza coraz częściej do walki ze smogiem używa się dronów. Nad możliwością zakupu takiego urządzenia dyskutowali dziś radni powiatowi zasiadający w komisji rozwoju.

– Musimy podjąć konkretnie działania do walki ze smogiem. Chociaż regulacje prawne pozwalają na podejmowanie wielu działań, to samorządy nie mogą być obojętne na problem smogu. Tylko współpraca między samorządem, odpowiednia polityka państwa oraz, a może przede wszystkim świadomość obywateli może przyczynić się do tego, że jakość powietrza, którym oddychamy będzie zdecydowanie lepsza. A trzeba sobie powiedzieć, że jakość powietrza którym oddychamy łagodnie mówiąc pozostawia bardzo wiele do życzenia – zauważa Marek Rząsowski, przewodniczący komisji rozwoju, a jednocześnie inicjator akcji „dron dla powiatu radomszczańskiego”.

Specjalistyczny dron został zaprezentowany uczestnikom komisji. Uczynili to przedstawiciele firmy zajmującej się m.in. sprzedażą takich urządzeń.  Była też możliwość przekonania się jak dron radzi sobie w terenie.

Czy urządzenie znajdzie się na stanie powiatu? Na tak postawione pytanie trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć. Zakup urządzenia to bagatela ponad 70 tys. złotych netto. Do tej kwoty trzeba jeszcze dodać  specjalistyczne szkolenia m.in. dla operatora.  Mając to na uwadze radni zobligowali zarząd powiatu do podjęcia rozmów z prezydentem oraz wójtami w kwestii partycypacji w kosztach jego zakupu.  – Do zarządu zostały skierowane dwa wnioski.  Po pierwsze zobligowaliśmy zarząd powiatu do podjęcia rozmów z wójtami gmin naszego powiatu oraz prezydentem Radomska do być może wspólnego zakupu drona, dzięki któremu będzie możliwość monitorowania jakości powietrza.  Drugi wniosek dotyczy natomiast możliwości zainstalowania na terenie gmin powiatu radomszczańskiego czujników – wyjaśnia przewodniczący Rząsowski.

Do tematu powrócimy w dwutygodniku „Pomiędzy Stronami” z 23 stycznia 2019 r.

Exit mobile version