W Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku zorganizowano tydzień męskiego zdrowia, pod hasłem „Electric mustache”. To pierwsza tego typu akcja w szkole skierowana do mężczyzn, podkreślająca profilaktykę zdrowotną. Jej pomysłodawcą był Szymon Zagaj, tegoroczny maturzysta.
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 2003 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Idea kampanii jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki nowotworów prostaty oraz jąder.
Osobiście przeraził mnie fakt, jak ważnym tematem, a zarazem problemem jest męskie zdrowie. Co dziesiąty mężczyzna w ogóle się nie bada. Co drugi uważa, że w razie problemów nie udałby się do psychologa. Niestety zbiera to swoje brutalne żniwo. Mężczyźni żyją statystycznie krócej i częściej przedwcześnie umierają. Regularne badania pozwalają na szybsze wykrycie wszelkiego rodzaju chorób i pozwalają na skuteczniejsze wdrożenie leczenia. Postanowiłem coś z tym zrobić. W mojej głowie pojawiła się myśl, by zorganizować akcję, która przełamie tematy tabu i pokaże, że regularne wykonywanie badań wcale nie powinno być tematem tabu i powinniśmy otwarcie mówić o zdrowiu fizycznym i psychicznym mężczyzn – tłumaczy Szymon Zagaj.
Dlatego w Elektryku zorganizowano tydzień męskiego zdrowia, pod hasłem „Electric mustache”. To szereg działań angażujących społeczność szkoły: plakaty reklamujące profilaktykę zdrowotną, sesje zdjęciowe promujące akcję oraz pogadanki na lekcjach biologii przeprowadzone przez nauczycielkę Katarzynę Kuśmierz. W mediach społecznościowych szkoły codziennie przez tydzień różne osoby udzielały odpowiedzi na pytanie tygodnia: Dlaczego mężczyźni powinni dbać o zdrowie?
„Różowy” październik poświęcony był profilaktyce raka piersi, zachęcaliśmy wówczas kobiety do badania się. W listopadzie natomiast postanowiliśmy zadbać o mężczyzn, wszak w Elektryku jest ich ponad 700 – tłumaczy Joanna Kurzelewska, pedagog szkolna.
Przebieg i organizację akcji oprócz wymienionych wyżej osób koordynował również pedagog Cezary Krawczyk. Sesję fotograficzną przeprowadził uczeń Tomasz Kowalski, zaś oprawę graficzną akcji przygotowała uczennica Kinga Frymus.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że nowotwory jąder stanowią 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe mężczyzn, jednak w grupie wiekowej 20-44 lat występują one najczęściej.
Czytaj też: Ślubowanie uczniów klas pierwszych wojskowych w ZSDiOŚ w Radomsku