ELEKTROMOBILNOŚĆ NIE DLA RADOMSKA, BO NADRABIAMY ZALEGŁOŚCI…

Elektromobilność to nowy projekt polskiego rządu, mający na celu wyeliminowanie smogu z naszego kraju. Jest on adresowany do wszystkich samorządów. Tomaszów Mazowiecki skorzystał z zaproszenia, bo jak mówi prezydent Marcin Witko „Nie mogło nas w programie elektromobilności zabraknąć”. Miasto Radomsko, które od smogu wolne nie jest, do programu nie przystąpiło, bo zdaniem prezydenta Jarosława Ferenca – „trzeba nadrabiać wieloletnie zaniedbania…”.

Jakość powietrza, którym oddychają radomszczanie – mówiąc delikatnie, do najlepszych nie należy. W ostatnim czasie wielokrotnie przekraczane były normy stężenia szkodliwych dla zdrowia substancji. Na obecność smogu wskazywały nie tylko dane ze stacji pomiarowej. Aby go poczuć, wystarczyło wyjść z domu i spróbować „zaciągnąć się” powietrzem. Podobna sytuacja występuje w wielu miastach. Dlatego polski rząd opracowuje programy, których celem jest polepszenie jakości powietrza. Jednym z nich jest rozwój elektromobilności.

Czym jest elektromobilność?

Jest to program, który ma na celu stworzenie dogodnych warunków do upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych, w tym głównie zbiorowego transportu miejskiego, opartego zarówno o autobusy elektryczne, jak i pozostałe środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny wraz z infrastrukturą ładowania.
Efektem wdrażania programu z perspektywy miast jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez m.in. ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, obniżenie hałasu oraz poprawę dostępności i komfortu komunikacji miejskiej. Ministerstwo Energii planuje, że do 2020 roku powstanie 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych i 6000 publicznie dostępnych punktów o normalnej mocy.

Elektromobilność, a procedury

Procedury przystąpienia do programu nie były skomplikowane. Wystarczyło zgłoszenie się samorządu w terminie do 11 stycznia 2017 r., a następnie podpisanie w drugiej połowie lutego listu intencyjnego.

– Prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin, którzy deklarują chęć zaangażowania się oraz wprowadzenia pojazdów elektrycznych do komunikacji miejskiej, zapraszamy do podpisania listu intencyjnego – napisano w komunikacie skierowanym do samorządów przez Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju pod auspicjami Związku Miast Polskich.

Tomaszów przystąpił bo …

Z zaproszenia do przystąpienia do programu skorzystało 41 samorządów, w tym samorząd Tomaszowa Mazowieckiego, który podobnie jak Radomsko zmaga się ze smogiem.

PREZYDENT TOMASZOWA MAZ. MARCIN WITKO

https://pomiedzystronami.pl/wp-content/uploads/2017/02/PREZYDENT-TOMASZOWA-MAZ.-MARCIN-WITKO.mp3?_=1

– Przystąpiliśmy do programu, ponieważ wierzymy, że program rozwoju elektromobilności w Polsce jest możliwy do zrealizowania i chcemy w nim uczestniczyć. Pominięcie Tomaszowa Mazowieckiego mogłoby mieć niezbyt dobre skutki w przyszłości, ale przede wszystkim byłoby niewykorzystaną szansą. Chcemy wejść w ten program, ponieważ wierzymy, że bezemisyjny transport, czy to transport zbiorowy, zakup nowych autobusów, czy też transport indywidualny – samochody elektryczne, w znaczący sposób przyczynią się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – powiedział naszej redakcji prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. Prezydent podkreśla, że przystąpienie do programu, oprócz korzyści związanych z ochroną środowiska, niesie za sobą również korzyści gospodarcze. – Program ten będzie promował polską naukę i to jest też dla nas bardzo ważny czynnik. Ponadto, chcemy się też stać częścią przemysłu elektromobilności. Uczestniczenie w tym programie spowoduje, że będziemy już na liście tych samorządów, które będą wybierane przez potencjalnych inwestorów do lokowania swoich inwestycji, bardzo nowoczesnych inwestycji, często innowacyjnych, które będą niosły za sobą zupełnie nowe możliwości zarobkowania. To wszystko składa się na to, że nie mogło nas w programie elektromobilności zabraknąć – podkreśla prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Marcin Witko zauważa, że przystąpienie do programu elektromobilności to nie tylko zasługa władz Tomaszowa Mazowieckiego, ale również – a może przede wszystkim, miejskich urzędników. – Sytuacja w Tomaszowie Mazowieckim wygląda w ten sposób, że nie tylko prezydent, czy jego zastępcy, czy też najbliższe środowisko szukają możliwości. Każdy, również urzędnicy oraz mieszkańcy podsuwają różne pomysły. My to wszystko sprawdzamy i jeśli jest to tylko możliwe przetwarzamy na grunt tomaszowski – wyjaśnia Marcin Witko.

Prezydent Marcin Witko podkreśla, że w programie elektromobilności nie mogło zabraknąć Tomaszowa Mazowieckiego. A co z naszym miastem? Otóż, Miasto Radomsko, zamiast wdrażania elektromobilności planuje edukować mieszkańców i zachęcać ich do korzystania z miejskiej komunikacji.

Radomsko nie przystąpiło bo…  

O tym przeczytasz w najnowszym numerze „Pomiędzy Stronami”, w czwartek 2 marca 2017 r.

Exit mobile version