Czym jest eTwinning? To część unijnego programu, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wiele szkół europejskich, także z Polski, bierze udział w projekcie łączenia szkół z innych krajów w jedną wielką „rodzinę” – rodzinę , która łączy się we współpracy podczas realizacji ciekawych projektów i przedsięwzięć. Współpraca uczniów w tak szerokim gronie, była pomysłem pani Małgorzaty Iry, która jest założycielem pierwszego projektu „Święta dziwne i nietypowe”. Projekt ma za zadanie poznanie polskich… i nie tylko świąt. Podczas zajęć stwarzane będą dla dzieci sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myślenia, rozwijania ich aktywności twórczej, nie tylko językowej, ale również plastycznej.
Realizacja projektu rozpoczęła się już 15 września „Dniem kropki”, czyli świętem kreatywności, talentów, które przecież każdy z nas posiada. Była lekcja online ze szkołą współrealizującą oraz wiele zadań wymajających logicznego myślenia, kreatywności…
W projekcie tym uczestniczą klasy SOSW prowadzone przez panie: Małgorzatę Irę, Beatę Michałek i Małgorzatę Piwowarczyk.
Projekt jest dużym wyzwaniem tak dla uczniów, jak i nauczycieli. Widzimy jak współpraca i wymiana doświadczeń wpływa na nasze spojrzenie i wyzwala kreatywność i innym spojrzeniu na lekcję. Poznajemy i używamy technologie dotąd niestosowane przez nas w codziennej pracy. Dzięki temu lekcja dla uczniów jest bardziej ciekawa, kreatywna i twórcza – mówią uczestniczki programu
Równolegle SOSW rozpoczął i włączył się z realizację projektów:
„Emotion chronicles” – M. Ira ( realizowanego przez kraje: Albania, Azerbejdżan, Turcja, Polska,Włochy),
„Cosmic Challenge – Kosmos, gwiazdy i Planety” – M.Ira ( Azerbejdżan, Polska, Republika Mołdawi, Turcja, Ukraina)
„ Europejski bliźniak, czyli podróż po zjednoczonej Europie” –B.Michałek ( Armenia, Grecja, Polska, Republika Mołdawii, Turcja)
(fot.SOSW w Radomsku)