Festiwal “3 razy Różewicz”. Trwają przygotowania do tegorocznej edycji

Festiwal poświęcony braciom Różewiczom coraz bliżej. W Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w poniedziałek (10 października) zorganizowano konferencję prasową poświęconą przygotowaniom i przedstawieniu programu festiwalu “3 razy Różewicz”.


W tym roku festiwal wraca do swojej pierwotnej nazwy – już nie „Różewicz Open Festiwal”, a „3 x Różewicz”. Zachowana zostaje festiwalowa formuła oraz to, że wszystkie przedsięwzięcia poświęcone będą wychowanym w Radomsku braciom Różewiczom – Januszowi (poecie), Stanisławowi (reżyserowi i scenarzyście) oraz Tadeuszowi (dramaturgowi, pisarzowi).

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy, warsztaty teatralne, konkursy poetyckie oraz spotkania ze sławnymi osobami. Nie inaczej będzie w tym roku. Przesunięcie terminu (zwykle festiwal odbywał się w okolicy 9 października – jest to data urodzin Tadeusza Różewicza, w tym roku przypada 101. rocznica) determinuje trwający w sali widowiskowej remont. Dlatego też w tym roku festiwal będzie miał “kameralny” charakter i odbędzie się 25, 26 i 27 listopada.

Wracamy do pierwotnej nazwy “3 razy Różewicz”. Tegoroczny festiwal, ze względu na trwający w naszej placówce remont, będzie miał charakter kameralny. Tak się złożyło, że wcześniej przez dwa lata walczyliśmy z pandemią. Pomimo tego w 2020 festiwal odbył się online. W 2021 roku festiwal odbył się w obostrzeniach sanitarnych. A w tym roku ze względu na remont przesuwamy datę na ostatni weekend listopada  – mówił Krzysztof Zygma, dyrektor MDK w Radomsku.

O programie opowiadali dyrektor Krzysztof Zygma oraz Jolanta Dąbrowska kierownik działu edukacji artystycznej i organizacji imprez, a także koordynator festiwalu.

Tak naprawdę festiwal toczy się przez cały rok. Za nami już kilka wydarzeń, które immanentnie związane są z festiwalem. M.in. konkurs recytatorski i poetycki. Natomiast na trzy dni festiwalu odbędzie się kilka ważnych spotkań. Do Radomska przyjedzie Magdalena Grochowska, autorka głośnej biografii Tadeusza Różewicza „Różewicz. Rekonstrukcja”. Kolejnym gościem będzie Monika Nowak, autorka biografii Janusza Różewicza. Przyjedzie też Andrzej Sapija, reżyser filmowy, który wielokrotnie spotykał się z Tadeuszem Różewiczem, opowie również o swojej najnowszej książce „Co pan widzi? Różewicz filmowy”. Z kolażem tekstów Tadeusza Różewicza przyjedzie aktor Wiesław Komasa (monodram „Różewiczogranie”) – mówiła Jolanta Dąbrowska.

Na zakończenie festiwalu zaprezentowane zostanie widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” do tekstów Natalii Wawrzyniak, stworzone przez rodzimych artystów, muzykę napisał Włodzimierz Knaś.

Będzie również wystawa tematyczna, zorganizowana wspólnie z Muzeum Regionalnym w Radomsku i Towarzystwem Fotograficznym im. Edmunda Osterloffa w Radomsku.

Odbędą się też warsztaty fotograficzne i artystyczne. Twórcą nowego logo festiwalu jest Jakub Lesiński, pracownik Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania wyników XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, który przedstawiła przewodnicząca jury Beata Anna Symołon. Na tegoroczny konkurs napłynęły 72 zestawy wierszy. Główną nagrodę – wydanie książkowe – otrzymała praca “DrumGullion”. Po raz pierwszy będzie to dwujęzyczny tomik polsko-angielski, bowiem autorem jest Artur Piotr Kmiecik na co dzień mieszkający w Irlandii Północnej.

Szczegółowy program wkrótce.

Exit mobile version