Film młodzieży polsko – ukraińskiej „Barwy pogranicza”

„Barwy pogranicza” to tytuł filmu, który udało się nagrać młodzieży uczestniczącej w polsko – ukraińskim projekcie wymiany młodzieży „Kamera… – Akcja!” odbywającym się w Zamościu. Wzięli w nim udział uczniowie z dwóch ukraińskich szkół z miasta Równe oraz z radomszczańskiego Elektryka i I Liceum Ogólnokształcącego (łącznie 40-osobowa grupa wraz z opiekunami).

W tegorocznej edycji projektu młodzież zmierzyła się z trudną sztuką nagrywania materiału filmowego. W związku z tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, tworzenia scenariuszy, a następnie montażu. Młodzież miała pole do popisu, ponieważ tereny Roztocza, Lubelszczyzny są bardzo atrakcyjne.

To młodzież polska i ukraińska podjęła decyzję, by spotkać się w połowie drogi z Równego i z Radomska. Najlepiej w Zamościu. To miejsce niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, więc myślę, że pozwoli to młodym filmowcom ukazać w swoich kadrach dialog ludzi żyjących na pograniczu kulturowym – tłumaczy Agnieszka Nowicka, koordynator projektu.

Głównym celem projektu jest wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie atmosfery otwartości, wzajemnej tolerancji sprzyjającej integracji, wzajemnemu poznaniu i współpracy.

Bez wątpienia to trudne zadanie. Liczy się przede wszystkim dobry obraz, by w przejrzysty sposób przekazać emocje, którymi chcemy dzielić się z odbiorcą. Na film trzeba mieć pomysł. W naszym filmie poświęconym okolicom Zamościa chcieliśmy połączyć energiczny sposób narracji Wojciecha Cejrowskiego z merytorycznym charakterem filmów dokumentalnych np. Wołoszańskiego. To naprawdę trudna sztuka – podkreśla Michał Wiśniewski z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku zapytany o nagrywanie filmu.

Młodzież polsko – ukraińska podczas tygodniowego pobytu w Lubelskiem zwiedziła m.in. Zamość, Lublin, Państwowe Muzeum na Majdanku, Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn. Poznała tradycyjne metody tłoczenia oleju w Ruszowie, piekła podpłomyki w zagrodzie Guciów. A wszystko w klimacie wzajemnej współpracy i integracji.

Ten projekt dał nam możliwość poznania nowych ludzi. Jest on niezwykle ważny dla rozwoju współpracy międzynarodowej i służy zacieśnianiu więzi między narodem polskim i ukraińskim – komentuje Anastazja Leszczuk, z ukraińskiego liceum w Równym.



Mimo dużych barier językowych poznaliśmy lepiej naszych ukraińskich rówieśników. Dowiedzieliśmy się jakiej muzyki słuchają, jak wygląda ich szkolne życie – dodaje Maria Janus z radomszczańskiego liceum.

Zadowolenia z projektu nie kryją ukraińscy opiekunowie.

Młodzi Ukraińcy teraz szczególnie potrzebują takich projektów, bo dają wsparcie i poczucie pewności, budzą nadzieję, że poprzez dialog i integrację uda się rozwiązać wszelkie spory międzynarodowe – podkreśla Ivanna Dashkel, lider ukraińskiej grupy.

W tych dniach sfilmowaliśmy tysiące megabajtów wideo. Nie da się pokazać wszystkiego, co widzieliśmy i słyszeliśmy w filmie, ale to pozostanie głęboko w sercach i pamięci ukraińskiej młodzieży – podsumowuje Oksana Maksymchuk, nauczycielka z ukraińskiego liceum.


Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i dotacji MEiN, zaś wniosek aplikacyjny do projektu złożyła Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E.

Exit mobile version