Przystanek Cooltura, czyli galeria sztuki to nowe, kulturalne miejsce w Radomsku. W piątek, 16 lutego zostało oficjalnie otwarte.
Galeria Sztuki Przystanek Cooltura powstała z marzenia, jak mówił inicjator, a zarazem prezes fundacji Foto Pozytyw, Marcin Kwarta. Galeria mieści się przy ulicy Przedborskiej 36, czyli w obecnej siedzibie fundacji.
Fundacja istnieje od 2017 roku. Jej mottem jest edukować i inspirować. A celem jest rozwój wśród dzieci i młodzieży fotografii artystycznej, technik szlachetnych w fotografii dokumentalnej i reportażowej oraz inicjowanie i wspieranie działań skupiających się na edukacji kulturalnej związanej w szczególności ze sztuką fotograficzną.
Zatem powstanie galerii sztuki jest niewątpliwie działaniem wpisującym się w promowanie aktywnego uczestnictwa mieszkańców w życie kulturalne.
To miejsce nie powstałoby, gdyby nie pasjonaci i osoby, które nam sprzyjają. Dlaczego Przystanek Cooltura? Dwa tygodnie temu mój przyjaciel namówił mnie i powiedział „otwieraj, już czas to zrobić” i posłuchałem go. Pamiętam, że zawsze biegliśmy ze szkoły podstawowej nr 4, do której chodziłem, na przystanek, by zdążyć na autobus do domu, na przystanek, który znajdował się za ścianą tego budynku. Przez ostatnie dwa tygodnie, gdy trwał tutaj remont, przez okna zaglądali nam mieszkańcy, którzy wspominali, że była tutaj składnica harcerska. To również i moje pierwsze doświadczenia z harcerstwem. Te wszystkie moje marzenia zaowocowały tym, że powstało to miejsce. Po pierwsze, dlatego że jest blisko szkół średnich, a po drugie, że jest to pomieszczenie z duszą – mówił Marcin Kwarta.
Obecnie w galerii prezentowane są fotografie wykonane podczas pleneru fotograficznego zatytułowanego „Podlaskie miraże”. Fotograficy z Radomska i okolic, m.in. Częstochowy, Krakowa, Piaseczna, Warszawy, Marek w połowie stycznia eksplorowali podlaską krainę. Termin był mocno związany z datą prawosławnego święta Jordanu, obrzędem święcenia wody. Jednak Podlasie to nie tylko świat mistycyzmu i wielokulturowości, to świat przestrzeni i zamieszkujących jej ludzi, co można zobaczyć na fotografiach.
Pierwsze pomieszczenie będzie służyło jako galeria sztuki, w którym co miesiąc prezentowane będą fotografie z całej Polski, będą tam też odbywały się szkolenia. Natomiast drugie pomieszczenie będzie służyło, jako ciemnia fotograficzna.
Będziemy uczyć dzieci i młodzież technik szlachetnych, sięgając po techniki analogowe, poprzez wszystkie XIX-wieczne, po to żeby zobaczyły inną fotografię niż tylko tą cyfrową. Sam się wywodzę z fotografii analogowej, dlatego też zawsze mówię, że na początku był negatyw. Dla mnie bardzo ważne jest przesłanie w życiu, że fotografia łączy, a nie dzieli, a ten negatyw był jako pierwszy – dodaje Kwarta.