Gdzie się leczyć podczas majówki?

Przed nami wielka majówka. Pojedziemy za miasto lub za granicę. Przeziębienie, ból brzucha, gorączka mogą nas dopaść także w pierwsze majowe dni. Wtedy, kiedy twój lekarz rodzinny… także na majówkę (Uwaga! 2 maja poradnie POZ pracują tak jak co dzień). Gdzie zatem skorzystasz z pomocy medycznej w najbliższy weekend oraz 1 i 3 maja. Jeśli majówkę spędzasz za granicą pamiętaj o EKUZ. Codziennie przychodzi po nią w Łodzi na salę obsługi ponad 250 osób. Nie martw się – dostaniesz ją od ręki.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna? Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli Ci porady:

Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych:

Kiedy się zgłosić?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie:

W których godzinach są otwarte placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

Jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta?
Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu właśnie podczas majówki, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Co Ci przysługuje?

Czego nie uzyskasz?

Znajdź najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdziesz tutaj.

Potrzebujesz pilnej konsultacji telefonicznej z lekarzem lub pielęgniarką?

Zadzwoń na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne.

Kontaktując się z infolinią TPK, otrzymasz poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. Pomoc medyczna na TPK udzielana jest na podobnych zasadach do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Konsultacje prowadzone są w czterech językach:

W których godzinach działa infolinia?

od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku)
przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

Co zyskasz?

Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca?

Personel medyczny może zalecić Ci wizytę w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
W przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia personel medyczny zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Szpitalny oddział ratunkowy nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej! Masz kleszcza? Usuń go sam za pomocą prostych narzędzi lub poproś pielęgniarkę z poradni nocnej pomocy. Nie idź do SOR lub IP by usunąć kleszcza!

 

SPRAWDŹ: Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć

Izby przyjęć (IP) https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Izby%20przyj%C4%99%C4%87.pdf

SOR  https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Szpitalne%20Oddzia%C5%82y%20Ratunkowe.pdf

Ratownictwo medyczne

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

 Nocna pomoc stomatologiczna

W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.

Majówka w krajach UE, EFTA lub w Wielkiej Brytanii? Zabierz EKUZ

Dzięki karcie EKUZ prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możesz złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.

Jak uzyskać EKUZ?

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Do dyspozycji pacjentów non stop pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Czytaj też: Bezpłatna kolonoskopia i bez skierowania. Kto może skorzystać?

Exit mobile version