ERAcamp foto to już drugie warsztaty fotograficzne wyjazdowe połączone z noclegiem, które zorganizowała fundacja foto Pozytyw. W dniach od 5 do 7 sierpnia uczestnicy przyjechali do Stajni Gowarzów (gmina Gidle), gdzie uczyli się poprawnie wykonywać zdjęcia.
Projekt ERAcamp to warsztaty z noclegiem, który został sfinansowany w ramach konkursu Mikrogranty w Łódzkiem ze środków gminy Gidle oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
Warsztaty rozpoczęły się od samodzielnego rozłożenia namiotów. Niektórzy młodzi adepci fotografii, robili to pierwszy raz w życiu. Pogłębianiu relacji między uczestnikami sprzyjała wieczorna kolacja i rozmowy przy ognisku. Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od nauki operowania smartfonem, jako głównym narzędziem fotografowania przez młodzież. Omówione zostały podstawowe błędy często spotykane przy robieniu zdjęć. Cały dzień do samego wieczoru młodzież praktycznie nabywała wiedzę i jednocześnie jeszcze mocniej się integrowała. Uczyła się poprawnego kadrowania zdjęcia, jak wykorzystać to, co nas otacza, aby zdjęcia były ciekawsze. W przerwie odbyły się zajęcia teatralne przeprowadzone przez Wiktorię Kwartę, a następnie uczestnicy wykonali własnoręcznie ramki dla swoich kompozycji fotograficznych.
Atrakcji było co niemiara. dzięki uprzejmości Jurka i Magdy, właścicieli stajni, młodzież mogła skorzystać z podstawowej nauki jazdy konnej. Później zabawy w chowanego i podchody, bieganie, śmiech i dziecięca nieokiełznana radość pokazała, że dzięki warsztatom można było zauważyć wzmacnianie poczucia własnej wartości i nabywanie umiejętności współdziałania w grupie.
Podczas podejmowanych wyzwań widać było pozytywną pewność siebie. Dużo rozmawialiśmy o emocjach towarzyszących przez cały dzień. Poczucie sprawstwa przy realizowaniu poszczególnych zaplanowanych elementów warsztatów na pewno budowało w nich wysoką pozytywną samoocenę – mówi Marcin Kwarta, prezes fundacji.
Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzając Gowarzów i okolice, realizowali temat “moje miejsce na ziemi”. W terenie omówiono, jak szukać ciekawych kadrów w miejscu, gdzie mieszkamy, a wydaje się nam, że w takich miejscach nie ma nic ciekawego. Pokazano w praktyce, jak kadrować obraz, jakie są perspektywy i co ciekawego piszczy w trawie. Bo foto POZYTYW to również działania na rzecz promowania turystyki i poznawania regionu.
Podczas trzech dni można było zaobserwować działanie w grupie i inicjowane pomysłów, działań poszczególnych osób. Szybka integracja podczas ERAcampu pokazała, że uczestnicy są otwarci na działanie i drugiego człowieka, potrafią w sposób kulturalny i merytoryczny prowadzić wspólne działania, realizować zakładane cele.
Podsumowanie warsztatów to rozmowa z uczestnikami o różnych uzależnieniach i o wynikających z nich problemach. Dialog pomiędzy uczestnikami, a prowadzącym okazał się owocny, a wnioski zaskakujące i obiecujące na przyszłość. Wiadomo, że w życiu trzeba mieć pasje, by je realizować i móc się kreatywnie rozwijać.