Radomszczański Alarm Smogowy podsumował wyniki ankiety przeprowadzonej w połowie stycznia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Radomsko znajduje się na 26. miejscu wśród miast z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem.
Według danych z ankiety, w której uczestniczyło 506 osób, aż 56 proc. ocenia jakość powietrza w Radomsku źle albo bardzo źle. 41 proc. ankietowanych chorowało na choroby układu oddechowego.
Na przestrzeni lat, rośnie nasza świadomość. Aż 88 proc. ankieterów uważa ze zanieczyszczenie powietrza ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Tylko 18 proc. mieszkańców uważa, ze miasto robi wystarczająco dużo w walce ze smogiem, 69 proc.- że za mało.
W ankiecie zapytano jakich działań mieszkańcy oczekują od władz. Najwięcej ankietowanych opowiedziało się za dofinansowaniem do wymiany pieców (76 proc.) i rozbudowaniem sieci gazowej (60 proc.)
Wśród odpowiedzi „inne” pojawił się m.in. zakup drona antysmogowego, praca nad całkowitym zakazem opalania węglem, promowanie transportu rowerowego i zbiorowego, zwiększenie kontroli „kopciuchów”, surowsze karanie osób łamiących przepisy i nadzór nad formami produkujących odpady poprodukcyjne – np. stolarnie.
– Uwzględniając wyniki ankiety, przygotowaliśmy odpowiedni projekt uchwały, który zakłada zabezpieczenie pieniędzy w miejskim budżecie na wymianę ekologicznych źródeł ciepła. Chcemy aby na ten cel w tegorocznym budżecie przeznaczono milion złotych. Projekt zakłada w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2022-2023 środki finansowe na wymianę źródeł ciepła w wysokości miliona złotych rocznie. Mamy nadzieje, ze ta suma i przyszłościowe planowanie wydatków wpłynie wymiernie na poprawę powietrza jakości w Radomsku – mówi Artur Szponder z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.
Projekt zakłada dofinansowanie do 90 proc. inwestycji, nie więcej niż 10 tys. zł. Odpowiednie dokumenty zostaną złożone jutro w biurze podawczym Urzędu Miasta.
– Presja wywierana przez społeczników na władze miasta przynosi efekty. Dzisiaj klub radnych RdR złożył wniosek o zabezpieczanie 600 tys. zł, w budżecie na wymianę pieców. Nasze działania mają skutek, jednak dalej to mało. Kilka dni temu normy były przekroczone tysiąckrotnie. Polak z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio 9 miesięcy życia. Nie możemy się godzić aby w tegorocznym budżecie nie było zabezpieczonych środków na walkę ze smogiem, która powinna być jednym z priorytetów – dodaje Ewa Kuśmierczyk z RAS.
Czytaj też: Radomszczanie pobiegli aby walczyć ze smogiem