Jak się chronić w gorące dni?

Przy pogodzie, gdzie temperatury sięgają powyżej 30 stopni, znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu oraz udaru cieplnego. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Jak, zatem przetrwać upały?


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o upałach dla powiatu radomszczańskiego, które obowiązuje od wtorku (20 czerwca) od godz. 12:00, do środy (21 czerwca) do godz. 18:00.

Synoptycy prognozują wysokie temperatury, maksymalnie w dzień miejscami od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna miejscami 17°C. Ciepło będzie również w nocy. Temperatura minimalna w nocy wynosić będzie do 19°C.

Jak poradzić sobie z upałem?

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jet stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to:

Nie bez znaczenia pozostawia wpływ na układ nerwowy. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Upały są groźne również dla osób starszych. Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie.

Porady na upały:

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzi do 50 – 60̊C. Wystarczy kilka minut, aby doszło do tragedii.

Nawet krótkotrwałe przebywanie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi przegrzaniem, a nawet śmiercią. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 3 lat więzienia. Wysoka temperatura również u zwierząt może prowadzić do przegrzania organizmu. Zwierzęta stałocieplne, które nie mają gruczołów potowych, regulują ciepłotę ciała innymi sposobami, np. psy wykorzystują odparowywanie śliny z jęzora, podczas dyszenia. Dlatego pozostawiając psa w samochodzie na słońcu narażasz go na śmierć.

Pamiętajmy też o wystawieniu miski z wodą dla bezdomnych, wolno żyjących i dzikich zwierząt. Ten drobny gest może uratować im życie.

Upał doskwiera nie tylko nam, ale i zwierzętom. Pamiętajmy zatem o ich potrzebach. Zapewnijmy im dostęp do świeżej wody.

Nie bądźmy obojętni!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

W gorące dni dobrze jest też skorzystać z kurtyn wodnych rozstawionych w mieście.


Czytaj też: Alert pogodowy. Idą upały

Exit mobile version