Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Święto Języka Polskiego” miało miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Tegoroczną edycję zdominowała poezja, choć standardowo nie zabrakło dyktanda ortograficznego.
Projekt ten był realizowany w ZSE-E od grudnia do marca. Jak zwykle przewidziano w nim wiele atrakcyjnych przedsięwzięć. – Dużą popularnością wśród młodzieży cieszyła się wycieczka do Łódzkiej Szkoły Filmowej, Muzeum Animacji Se-Ma-For, gdzie uczniowie mieli możliwość wcielić się w role aktorów, opracować własne scenariusze, nagrać metodą piksilacji swoje krótkie filmiki – opowiada Renata Krupa, pomysłodawczyni projektu.
Oprócz tego w szkole zostały przeprowadzone konkursy m.in. na fraszkę i znajomość zasad ortografii. Podczas uroczystego podsumowania wyłoniono Mistrza Ortografii. Wśród uczniów równych sobie nie miała pierwszoklasistka Paulina Górka, zaś drugi rok z rzędu wśród nauczycieli zwyciężyła i tym samym obroniła tytuł, germanistka Żaneta Bogacz. Z kolei z fraszką najlepiej poradził sobie Bartłomiej Marcinkowski. – W ogóle nie spodziewałem się, że wygram. To było dla mnie takie spontaniczne. Usiadłem i napisałem – kwituje. – Nie sądziłem, że pisanie fraszek sprawi mi taką przyjemność i frajdę, zresztą szkoła, koledzy niezwykle inspirują – dodaje.
Gośćmi specjalnymi Święta Języka Polskiego byli przedstawiciele Stowarzyszenia Literackiego „Ponad”: Edmunda Bodanka, Lechosław Stępień i Mieczysław Tkacz, którzy zaprezentowali wybrane utwory poetyckie oraz z humorem opowiedzieli o procesie twórczym. Swoimi lirykami pochwaliła się także uczennica klasy I Kalina Sobczyk, która ma już na swym koncie debiutancki tomik poetycki.
Projekt został zrealizowany w ramach obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a zorganizowały go polonistki Renata Krupa i Aneta Jędrzejczyk.
(tekst: Aneta Jędrzejczyk, fot. ZSE-E)