Już 198 kobiet w Łódzkiem skierowanych na leczenie. Profilaktyka raka piersi

Rocznie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1 500 000 kobiet na całym świecie. W Łódzkiem w tym roku do etapu pogłębionej diagnostyki (czyli na biopsję zmiany w piersi) zgłosiło się 1322 kobiet, do leczenia zostało skierowanych 198 kobiet.


Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet – w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie.

 Niepokojące objawy

Niepokojące są wszelkie zmiany w obrębie piersi. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdy zauważono:

Nadal nie są znane dokładne przyczyny powstawania raka piersi. Istnieje jednak wiele zidentyfikowanych czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia:

Profilaktyka to podstawa

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Program skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi – w wieku od 50 do 69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

Gdzie się badać?

Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków regionu. W Łódzkiem jest 40 mammobusów i 13 pracowni stacjonarnych.

Wykazy poradni stacjonarnych oraz miejsca postojów mammobusów są dostępne na stronie ŁOW NFZ.

Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie do jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu.

Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).

Rak piersi w ŁódzkiemCzytaj też: Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

Exit mobile version