Tradycyjna „Kąpiółka” w Gidlach. W Sanktuarium Matki Bożej odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa, w czasie której w poświęconym winie została zanurzona łaskami słynącą Figurka Matki Bożej Gidelskiej. W uroczystej Eucharystii odprawionej na Kalwarii Gidelskiej jak co wzięli udział wierni z całego kraju.
Obrzęd Kąpiółki nawiązuje do obmycia znalezionej w 1516 roku dziesięciocentymetrowej kamiennej figurki Matki Bożej oraz pierwszego cudu, którym było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków.
W czasie Kąpiółki święcone jest też wino, które towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, czczonej w Gidlach od pięciuset lat.
Najstarsza tradycja głosi, że wiosną tego roku, tuż przed pierwszą niedzielą maja, gidelski rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Naraz, ku jego zdziwieniu, woły ustały w orce, a nawet padły na kolana. Nic nie pomogły przynaglania ani razy. Wreszcie i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności „obrazek mały głazowy Najświętszej Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha”. Wieśniak nie potrafił zrozumieć cudownych znaków i potraktował swoje znalezisko jako skarb materialny. Ukrył figurkę w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było nieszczęścia, aby on i jego rodzina utracili wzrok. Wówczas pobożna kobieta, która pomagała nieszczęśliwym, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi i odtąd rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu ziemi i przeniesiono do kościoła parafialnego. Wodą, która pozostała po obmyciu, Czeczkowie przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj „Kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. W pełnym ufności i pobożnym przeświadczeniu pątnicy używają wina z tej „Kąpiółki” na znak swojej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych.