Kiedy uruchomiona zostanie druga placówka “KAMIL” w Kodrębie?

Podczas posiedzenia komisji zdrowia i pomocy społecznej w Starostwie w Radomsku we wtorek 18 października, omawiana była działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych “KAMIL”.


Radni zapoznali się ze sprawozdaniem dotyczącym Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „KAMIL”, która od sierpnia 2022 r. działa pod innym adresem – także w Strzałkowie. W nowej siedzibie znajdują się m. in. 4 pokoje dla wychowanków, pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, 2 łazienki, 2 toalety, garaż, pokój kadry pedagogicznej, pokój na indywidualne rozmowy oraz do nauki indywidualnej, pomieszczenie rekreacyjno-świetlicowe (zaadaptowane w piwnicy budynku), zadaszony taras, pomieszczenia gospodarcze. Ogrodzony teren wokół stanowi doskonałą bazę do uprawiana sportu, rekreacji oraz rozwijania pasji i zainteresowań wychowanków. Jest tam miejsce do gry w piłkę nożną i siatkową, miejsce na basen, a dla najmłodszych podopiecznych – piaskownica.

Od chwili otwarcia POW, w Strzałkowie przebywało łącznie 23 wychowanków. Aktualnie mieszka tu 14 podopiecznych w wieku od 5 do 17 lat. Dzieci uczęszczają do szkół (i przedszkola) na terenie naszego powiatu. W pracy z dziećmi wychowawców wspierają specjaliści: pedagog, psycholog oraz pracownik socjalny. Kadra pedagogiczna realizuje indywidualną i grupową pracę z podopiecznymi oraz ich rodzinami, organizuje im czas wolny poprzez zajęcia edukacyjne, integracyjne, kulinarne, sportowe, profilaktyczno-terapeutyczne.

Kadra placówki stara się przygotowywać wychowanków do aktywnego i zgodnego z ogólnie przyjętymi normami udziału w życiu społecznym, angażuje też podopiecznych w działalność lokalnej społeczności. Duży nacisk kładzie się na rozwój pasji i zainteresowań podopiecznych. W ciągu roku szkolnego wychowankowie biorą udział w edukacyjnych i rekreacyjnych zajęciach oraz wycieczkach. Podczas wakacji uczestniczyli w koloniach i obozach tematycznych.

Kiedy otwarcie nowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej KAMIL II w Kodrębie?

Analizowano także informacje na temat przygotowań do uruchomienia drugiej – nowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej KAMIL II w Kodrębie, łączącej zadania typu socjalizacyjnego oraz interwencyjnego. Będzie tam 14 miejsc dla dzieci powyżej 10 roku życia (w tym: 12 miejsc socjalizacyjnych oraz 2 miejsca interwencyjne).

Zakupiony kilka miesięcy temu dom został już zaadaptowany do potrzeb dzieci (zgodnie z przepisami dla tego typu placówek), trwają ostatnie prace przy jego wyposażeniu. Przygotowano 5 pokoi przeznaczonych dla wychowanków (2 dwuosobowe, 2 trzyosobowe oraz jeden czteroosobowy), pokój wychowawców, 3 łazienki, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. W placówce jest wspólna przestrzeń – wykorzystywana jako jadalnie oraz miejsce spotkań i wypoczynku, a także kuchnia i pomieszczenia gospodarcze.

Czytaj więcej: Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza ,,Kamil 2” w Kodrębie przygotowuje się na przybycie dzieci

Koszt wykonanych prac remontowo -budowlanych mających na celu przystosowanie zakupionego domu do potrzeb POW sięga 50 tys. zł, zakup wyposażenia – (m.in. komputery i artykuły gospodarstwa domowego) – 26.964 zł.

W odpowiedzi na apel starosty firma Jysk przekazała bezpłatnie m. in. meble, materace, kołdry, krzesła, kanapy, łóżka oraz artykuły wystroju wnętrz (o wartości ponad 11 tys. zł) a firma Whirlpool ma w najbliższym czasie podarować sprzęt AGD.

Po uzyskaniu od Wojewody Łódzkiego zezwolenia na uruchomienie placówki będą mogły wprowadzać się tam dzieci. Prawdopodobny termin otwarcia to połowa listopada 2022 r.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały dotyczącej wyboru przedstawicieli Rady Powiatu do składu komisji ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Exit mobile version