Koniec nauki zdalnej, dzieci wracają do szkół

Skrócony okres izolacji, zmniejszenie bazy łóżek covidowych do ok. 25 tysięcy oraz powrót do nauki stacjonarnej. To zmiany w obostrzeniach, które przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zmiany zasad izolacji i kwarantanny

Od 11 lutego rząd znosi kwarantannę z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu.

Jeśli przebywasz na kwarantannie z kontaktu zostaniesz poinformowany o jej zakończeniu SMS-em. Do tego czasu nie jesteś zwolniony z kwarantanny.

Od 15 lutego zapowiedziano kolejne zmiany:

Specjalne rozwiązania dla medyków i służb, umożliwiające skrócenie kwarantanny i izolacji pozostaną bez zmian.


Apogeum piątej fali za nami

Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID 19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirus. Ta tendencja spadkowa jest stała. W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania – mówił szef MZ.

Powrót do nauki stacjonarnej

W związku z wprowadzonymi zmianami Minister Edukacji i Nauki zapowiedział szybszy powrót do nauki stacjonarnej. 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie szkolne pozostają bez zmian.

Ochrona zdrowia

Aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.


Exit mobile version