KULTURA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. ZAPOWIEDŹ RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL

Organizacja i promocja nadchodzącego Festiwalu Różewicz Open Festiwal była tematem dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Galerii Miejskim Domu Kultury.

Mieszkańcy Radomska będą mieli dostęp do kultury na najwyższym poziomie. Nie musimy jechać do stolicy, aby tam oglądać spektakle. Niebawem stolica teatralna przyjedzie do nas. Na scenie MDK będziemy oglądać ciekawe i jednocześnie kontrowersyjne spektakle. Mowa oczywiście o zbliżającym się Różewicz Open Festiwal.

Różewicz Open Festiwal w tym roku trwał będzie od 9 do 14 października. To największe wydarzenie artystyczne poświęcone twórczości braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i Tadeusza.

Festiwal jest marką Radomska. Nasze miasto jest miejscem wyjątkowym dla braci Różewiczów. To tu gdzie spędzili młodość i to tu rodziły się ich twórcze inspiracje. Sercem festiwalu niezmiennie jest Miejski Dom Kultury.

Przez lata festiwal zdobył sobie markę, uznanie i wierną publiczność. W tym roku zdecydowaliśmy się na poszerzenie formuły. W trakcie rozmów nad programem tegorocznej edycji uznaliśmy, że jesteśmy gotowi na zmiany. Tą zmianą było wprowadzenie twórczości innego pisarza – Witolda Gombrowicza i skonfrontowanie go z twórczością braci Różewiczów. Pokażemy dwa przedstawienia Gombrowiczowskie. Rozpoczniemy Ferdydurke w reżyserii Magdaleny Miklarz. To będzie pierwszy dzień festiwalu. Zakończymy go Deprawatorem, czyli spektaklem Macieja Wojtyszko – opowiadała dziś współorganizatora Krystyna Michalska.

To, jednak nie wszystko. – Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny „Różewicz vs Gombrowicz” z udziałem reżyser Magdaleny Miklasz, aktora i pedagoga Jarosława Bielskiego, teatrologa Joanny Lisiewicz. Spotkanie poprowadzi prof. Barbara Osterloff dyrektor artystyczny ROF. Różewicz Open Festiwal od lat łączy pokolenia i różne artystyczne gusty. I tym razem program skonstruowany został tak, aby coś dla siebie znaleźli zarówno wytrawni koneserzy sztuki, jak i miłośnicy lżejszych form artystycznyc – mówi dr MDK Elżbieta Kwiatkowska.

Z monodramem „Powroty do odejścia Głodomora” pokaże się w Radomsku aktor i reżyser Bogusław Kierc, a ukraińska artystka Lidia Danylczuk przedstawi swoją interpretację głośnej sztuki „Stara kobie-ta wysiaduje”.
Festiwalowa publiczność będzie oklaskiwać najlepsze zespoły teatralne z całej Polski, nie zabraknie też grup amatorskich. I tak np. radomszczańska Scena Poezji i jej recytatorzy zaprezentują utwory poetyckie Tadeusza Różewicza w czytaniu performatywnym pt. „gdzie ja jestem”.
Różewicz Open Festiwal to nie tylko teatr i poezja. W planach także m.in. wystawy. Mirosław Kercz, znany radomszczański fotografik i dokumentalista kolejnych odsłon festiwalu, przed-stawi wystawę zdjęć „Kobiece kadry”. To portrety kobiet, aktorek, które występowały na deskach MDK w różewiczowskich dramatach. Z łódzkiego Teatru im. S. Jaracza przyjedzie wystawa „Sztuczność wrodzona” prezentująca zdjęcia z inscenizacji dramatów Witolda Gombrowicza.


Konfrontacji obu dramaturgów poświęcony też będzie wykład prof. Jacka Kopcińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, który opowie o różnicach i podobieństwach bohaterów dramatów: „Karoteki” Tadeusza Różewicza i „Ślubu” Witolda Gombrowicza.

– Będą warsztaty dla dzieci w Muzeum Drukarstwa. Będą warsztaty teatralno – sceniczne, które poprowadzi prof. Marek Chowaniec. Będzie spacer historyczny śladami braci Różewiczów. Z myślą o młodszej publiczności zaplanowaliśmy koncert producenta muzycznego i pianisty Steva Nasha, który w Radomsku wystąpi z: Dj Funktion, Pan Jaras & Pinky Loops Quar-tet.

Partnerami Wydarzenia są: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Stowarzyszenie Autorów ZA-iKS.
Wstęp na większość wydarzeń jest wolny. Szczegółowy program festiwalu na stronie Miejskiego Domu Kultury.

Exit mobile version