KULTURALNA OSIEMNASTKA „ŹRÓDŁA”

18 lat prób. 18 lat spektakli. 18 lat poszukiwań artystycznych. 18 lat wyjazdów ze spektaklami. 18 lat przyjaźni i miłości na całe życie. Innymi słowy Teatr Źródło w Radomsku wszedł w dorosłość…

Z tej okazji hucznie świętował swoje 18. urodziny na scenie, która przez wszystkie lata działalności była mu przyjazną. Mowa oczywiście o scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Podczas urodzinowej gali nie zabrakło spektaklu w wykonaniu jubilatów, wspomnień minionych 18 lat, okolicznościowej wystawy oraz urodzinowego tortu.

Z KART HISTORII „ŹRÓDŁA”

Źródło wytrysnęło 1 września 1999 roku. Powstało wtedy szkolne przedstawienie, gdzie scenografię stanowiła fontanna jako „źródło wiedzy”, i choć nie myślano wtedy o nazwie zespołu, to już zaczął się kształtować skład osobowy grup teatralnej.
Kilka miesięcy później powstała adaptacja „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Spektakl odbył się na otwarcie pracowni polonistycznej stylizowanej na XIX wiek. W ten sposób Teatr zaczął brać czynny udział w życiu szkoły, sukcesywnie wzbogacając swój repertuar o sztuki klasyczne i papieskie (patronem gimnazjum był Jan Paweł II), które z powodzeniem wystawia do dziś.
W 2000 r. z okazji pozyskania świętej Jadwigi Królowej na patronkę miasta Radomska Teatr wystawił sztukę „Święty wybór” i od tej pory towarzyszy miastu w najważniejszych momentach jego najnowszej historii (m.in. „Do winy się nie poczuwam…” z racji odsłonięcia pomnika KWP).
Od 2003 roku w Niedzielę Palmową Teatr Źródło wystawia „Misterium Życia i Śmierci Jezusa z Nazaretu”, gromadzące na scenie ponad 100 osób. Spektakl ten urasta do rangi regionalnej tradycji.
Przez cały czas swej działalności wykształcił się repertuar związany przede wszystkim z klasyką, historią Polski i regionu, ale również komedią, np. „Fircyk w zalotach” F. Zabłockiego.
Teatr Źródło nie ogranicza swojej działalności do terenu miasta Radomska i pobliskich miejscowości, ale niejednokrotnie występował m.in. W Warszawie (Teatr Polski, Sala Kolumnowa Sejmu RP), we Wrocławiu, w Częstochowie, Bolesławiu, Olkuszu.
Teatr Źródło rósł ze sowimi twórcami, przekształcając się w różne formy: Miłośnicy Teatru Źródło, Teatr Szkolny Źródło i Źródełko. W 2009 r. Teatr Źródło stał się Stowarzyszeniem Miejski Teatr Źródło, a od 2017 r. funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego o nazwie Stowarzyszenie Teatr Źródło, które wciąż rozszerza swoją działalność o przeprowadzanie warsztatów teatralnych, uświetnianie ceremonii ślubnych, itp.
Powstało już ponad trzydzieści autorskich scenariuszy i adaptacji, nagradzanych na przeglądach teatralnych.
W 2010 roku Teatr Źródło, w porozumieniu z OSP, zaczął wystawiać swoje sztuki w historycznym budynku OSP Kinema w Radomsku. Od 2012 roku Źródło organizuje warsztaty i wystawia spektakle w PiR2, wciąż pracując nad nowymi premierami i wzbogacając swój repertuar i realizując autorski projekt pierwszej radomszczańskiej telenoweli teatralnej „U źródła Radomki”.

(opracowanie: teatr „Źródło”)

Exit mobile version