Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna trzecia na świecie i najlepsza w Europie

W najnowszym światowym rankingu najlepszych stref ekonomicznych, przygotowywanym co roku przez zespół fDi Magazine (periodyku z grupy Financial Times), ŁSSE znalazła się na 3. miejscu. Uznana została też za najlepszą strefę na świecie i w Europie dla firm z sektora MŚP. Została także zwycięzcą w Europie.

Dwumiesięcznik FDi Magazine koncentruje się przede wszystkim na aktualnościach dotyczących inwestycji na całym świecie, dogłębnej analizie klimatu inwestycyjnego w wielu branżach i wielu krajach.

Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyznaje, że ŁSSE jako jedna z nielicznych stref na świecie od kilku lat nie wypada ze światowej dziesiątki.

Miejsce na globalnym podium i pozycja lidera w Europie to efekt zarówno rekordowego roku inwestycyjnego w ŁSSE jakim był 2019 jak i ciągłego poszerzania oferty strefy. Bo Łódzka Strefa dziś to nie tylko zwolnienia w podatku dla inwestorów, ale bogata oferta dofinansowania do szkoleń dla pracowników sektora MŚP, wsparcie dla startupów, jedyne w Polsce Technikum Automatyki i Robotyki. Jesteśmy liderem we wdrażaniu innowacji w biznesie. Jako jedyni wdrażamy innowacje 5G w fabrykach naszych inwestorów. – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

W ubiegłym roku, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dokonano 34. inwestycji, które pochłonęły ponad 2 miliardy złotych nakładów i stworzono blisko 800 nowych miejsc pracy.

Łódzkiej Strefie zaufali globalni gracze, tacy jak: Johnson Matthey Batteries Poland produkujący podzespoły do akumulatorów wykorzystywanych głównie w samochodach elektrycznych, inwestor z Wielkiej Brytanii, Nippon Seiki Poland – japoński światowy producent wyświetlaczy head-up, zestawów wskaźników do samochodów i motocykli, a także Corning Optical Fiber – amerykański producent światłowodów i kabli.

Jeszcze kilka lat temu inwestycje firm z tego sektora stanowiły tylko około 30 proc. wszystkich. W ubiegłym roku było to już blisko 60 proc.

Strefa wspiera mikro, małe i średnie firmy nie tylko poprzez przyznawanie decyzji o wsparciu i zwolnienia w podatku, ale także np. programem Strefa RozwoYou. To projekt dofinansowujący szkolenia, warsztaty, studia dla pracowników. Z pomocy skorzystało już ponad tysiąc firm, blisko 7 tys. pracowników, a kwota wsparcia przekroczyła 30 mln zł.

Dzięki działalności Strefy powstają innowacje napędzające Przemysł 4.0. ŁSSE otrzymała nagrody w kategoriach: 5G Readiness, Connectivity, Freezone 4.0, Future Mobility, Industry 4.0.

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE, przypomina, że od Strefa prowadzi akcelerator Startup Spark, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu.

Staliśmy się Strefą 4.0., która jest źródłem innowacji napędzających Przemysł 4.0. w Polsce i nie tylko. Od kilku lat prowadzimy akcelerator Startup Spark, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu. W naszym portfolio mamy już blisko 100 startupów, które otrzymały od nas wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii. Jesteśmy liderem w tworzeniu innowacji opartych o technologię 5G i wprowadzanie jej do fabryk naszych inwestorów dzięki akceleratorowi S5. Efektem programów są np. cyfrowe bliźniaki fabryk, autonomiczne pojazdy, roboty zajmujące się pacjentami chorymi na Covid-19. Konsekwentnie tworzymy Hub Innowacji, którego częścią jest także IoE hub zbudowany we współpracy z CIC Warsaw. Jest to takie małe centrum innowacji zlokalizowane w Warszawie, w którym pokazujemy jak wykorzystać nowoczesne technologie w biznesie. Łączymy ludzi, pomysły, możliwości, technologie, biznes. – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest w trakcie budowania 5G Lab w zabytkowej fabryce Grohmana przy ul. Tymienieckiego w Łodzi.

Będzie to miejsce dedykowane startupom – do pracy nad swoimi rozwiązaniami, testowania łączności i wreszcie pokazywania wyników opinii publicznej, głównie innym inwestorom ŁSSE.

Strefa to także jedyne w Polsce Technikum Automatyki i Robotyki. Szkoła tworzona wspólnie z inwestorami – Miele, Delia Cosmetics i Ceramika Tubądzin. Pod okiem specjalistów, teoretyków i praktyków uczy przyszłych techników automatyki i robotyki.

Źródło: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Exit mobile version