Ludzie powinni się szanować. Młodzież z ZSE-E spotkała się z ocalałą dr Janiną Iwańską

„Ludzie powinni się szanować…” tak swoje spotkanie z młodzieżą podsumowała dr Janina Iwańska, ocalała z rzezi Woli i obozów koncentracyjnych, w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Wśród jego uczestników byli także uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku.


Wyjazdy do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w ZSE-E. Jest to możliwe dzięki podpisanej umowie współpracy szkoły z muzeum. Podczas ostatniej sesji edukacyjnej realizowanej przez muzeum w ramach projektu „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” młodzież miała możliwość spotkać się z ocalałą – dr Janiną Iwańską, która opowiedziała młodym ludziom jej dramatyczną historię.

Janina Iwańska jako 14-latka cudem uniknęła śmierci podczas powstania warszawskiego i została deportowana do Auschwitz, a następnie do kolejnych obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec: KL Ravensbrück, następnie Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia.

Wojna to jest bardzo zła rzecz, nienawiść, złość. Ludzie powinni się szanować, być wobec siebie życzliwi. Ja dlatego przeżyłam, bo na swojej drodze spotykałam ludzi, którzy się mną zaopiekowali, pomogli przetrwać. Była wtedy taka wspólnota. Pamiętajcie, jak człowiek jest życzliwy dla drugiego człowieka, to spotyka się tylko z życzliwością i nic więcej nie jest mu wtedy potrzebne do szczęścia – podkreśliła na zakończenie spotkania z młodzieżą.

Dla młodych ludzi tego typu spotkania to najlepsze żywe lekcje historii, których nie zapewnią żadne podręczniki.

Rozmowa z panią Janiną Iwańską rozświetliła mi wiele spraw na tematy, o których myślałem, że wiele wiem, ale jednak się myliłem. Pani Janina uświadomiła mi jak wielką tragedią była wojna, zwłaszcza dla tych, którzy trafili do obozów koncentracyjnych – mówi Jakub Rogalewicz, uczeń ZSE-E.

Spotkania z Ocalałymi z KL Auschwitz to najlepsza forma edukacji młodego pokolenia, to podróż w przeszłość i wyciąganie wniosków na przyszłość. To lekcja wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Dopóki żyją świadkowie i chcą się spotykać z młodzieżą, będę organizowała takie wyjazdy. Obowiązkiem każdego nauczyciela jest edukowanie młodego pokolenia, by takie wydarzenia jak II wojna światowa się nie powtórzyły – podkreśla Aleksandra Tyl, nauczycielka historii, która zainicjowała współpracę z Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Młodzież oprócz spotkania z ocalałą, wysłuchała wykładu dr Wandy Malickiej-Witek na temat losu dzieci deportowanych z Powstania Warszawskiego do KL Auschwitz.



Czytaj też: Projekt lingwistyczny: mistrzowie pióra – Szymborska i Dedecius

Exit mobile version