Majowy długi weekend powoli dobiega końca. W Radomsku na placu przed Kinemą zorganizowano piknik rodzinny.
3 maja, w dzień uchwalenia Konstytucji, mieszkańcy wzięli udział w pikniku na placu przed „Kinemą”, gdzie czekało na nich wiele atrakcji nawiązujących do historii dawnego kinoteatru.
Dla najmłodszych największą frajdą były pokazy pojazdów oraz sprzętu straży pożarnej. Druhowie dali pokaz ratownictwa technicznego. A oprócz tego dzieci korzystały z przygotowanego dla nich stoiska z zabawami i konkursami. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych był grill oraz muzyka na żywo w wykonaniu lokalnych artystów: Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, dziewczęcego zespołu Musical Souls oraz Dominika Żulickiego.
Za sprawą plenerowej wystawy można się było zapoznać z historią Kinemy. Pod egidą Straży Ogniowej w „Kinemie”, jedynym w ówczesnym Radomsku teatrze, rozwinął się amatorski ruch teatralny. Pierwsze spektakle, zarówno amatorskie, jak i profesjonalne, miały miejsce w 1882 roku, przed powstaniem właściwego budynku. Od lat 50 XX wieku, kiedy zaprzestano działalności teatralnej i organizowania koncertów, „Kinema” była przede wszystkim kinem.
Na deskach „Kinemy” występowały największe gwiazdy polskiego teatru, filmu i estrady, m.in.: Jadwiga Smosarska, Maria Malicka, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Aleksander Zelwerowicz, Józef Węgrzyn, Leon Wyrwicz, Zbigniew Sawan, Mieczysław Fogg i wielu innych. Podczas seansów rozpylano w sali leśny zapach. Oczekiwanie na seans umilano muzyką puszczaną z płyt lub radia, a w kinowym bufecie sprzedawano słodycze.
„Kinema” była niezwykle ważnym miejscem także dla braci Różewiczów, przede wszystkim dla Tadeusza i Stanisława. Wspominali o niej wielokrotnie w rozmowach, pojawia się w ich twórczości.
Z wystawy można było również dowiedzieć się o historii organizowania się ochotniczych straży pożarnych na ziemiach polskich, których początki sięgają XIX wieku. Oprócz głównego zadania, czyli walki z żywiołem, ochotnicze straże pożarne od początku swego istnienie pełniły różnorodne funkcje. Powstawały amatorskie zespoły teatralne, chóry oraz orkiestry. Strażacy ochotnicy organizowali obchody rocznic narodowych, kultywowali polskie tradycje i obyczaje.
Historia samego budynku sięga roku 1882, kiedy to powstała sala gimnastyczna Radomszczańskiej Ochotniczej Straży Ogniowej. Dwukondygnacyjny, murowany z cegły budynek zaczął powstawać w 1895 roku według projektu Stefana Warchoła i Stanisława Tymińskiego. W 1911 roku obiekt rozbudowano i zmodernizowano: powstała poczekalnia z zewnętrznym balkonem, salę widowiskową powiększono o 4 metry i betonowy balkon mieszczący 60 miejsc, na który po obu stronach foyer prowadziły reprezentacyjne schody. Taki kształt, z niewielkimi zmianami zachował się do dzisiaj.
Nazwę Kinema nadano w grudniu 1911 roku. Po wybuchu II wojny światowej kino zmienia nazwę na „Adria”. Jeszcze w 1941 do końca wojny kino nosi nazwę „Metropol”. Po wyzwoleniu nazywa się „Wolność”, a od 1953 roku działa pod nazwą „Metalowiec”. Historyczna nazwa zostaje przywrócona w 1991 roku.
Związku z tym również na pikniku nie mogło zabraknąć kina. Podczas seansu pod gwiazdami widzowie obejrzeli polską komedię „Zupa nic” w doborowej obsadzie Adama Woronowicza, Kingi Preis oraz Ewy Wiśniewskiej.
Czytaj też: Wiwat 3 Maja! Wiwat Konstytucja! Uroczystości 232. rocznicy uchwalenia konstytucji w Radomsku [FOTO]