Marnujemy do 366 tys. litrów wody rocznie

Na jednego Polaka przypada w ciągu roku zaledwie 1 mln butelek (1,5 l) wody odnawialnej dostępnej w naszym kraju. Sporą jej ilość, bo nawet 244 tys. takich butelek, niektórzy z nas potrafią zmarnować podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody, problem jej niedostatku może nas dotknąć już za kilkadziesiąt lat.

Z analiz ONZ wynika, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej. Wody Polskie informują, że w naszym kraju już od kilku lat występuje niedobór wody.

Średnie dzienne zużycie wody przez jednego mieszkańca Unii Europejskiej wynosi 120 litrów. Wśród krajów, w których mieszkańcy wykorzystują dziennie najwięcej wody, ​znajdują się: Włochy: 243 l/os., Bułgaria: 191 l/os. i Chorwacja: 182 l/os. Najmniej wody zużywają natomiast mieszkańcy Malty (jedynie 50 litrów dziennie), Litwy (61 l/os.) i Estonii (70 l/os).

Jak pokazują liczby, najwięcej wody wykorzystujemy do mycia (36%), spłukiwania toalety (30%) i codziennych prac związanych z utrzymywaniem domu (31%). Dlatego, aby oszczędzać wodę, musimy się skupić na naszych codziennych nawykach i praktykach. Jak możemy oszczędzać wodę w codziennym życiu?

Prysznic zamiast kąpieli w wannie: 798 litrów wody mniej tygodniowo

Kąpiel w wannie o długości 140 cm pochłania 150 l wody. Biorąc kąpiel codziennie i napełniając wannę po brzegi, w ciągu jednego tygodnia zużywamy 1050 l wody. Gdy korzystamy z prysznica z perlatorem, jedna minuta kąpieli pochłania zaledwie 6 litrów wody. Biorąc 6-minutowy prysznic, zużywamy więc 36 litrów wody, a w ciągu tygodnia – 252 litry. Zatem, w skali tygodnia możemy zaoszczędzić 798 litrów wody, jeśli zrezygnujemy z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica.

Podwójny system spłukiwania toalety: oszczędność nawet 84 l dziennie

Tradycyjne toalety z górną spłuczką do jednego spłukania pobierają aż 15 litrów wody, a toalety z tradycyjnym dolnopłukiem – 9 litrów. W przypadku nowoczesnych toalet z pojedynczym systemem spłuku, przy jednym spłukaniu zużywamy 6 litrów, a z podwójnym systemem spłuku (stosując mniejszy) – jedynie 3 litry. Zakładając, że korzystamy z toalety 7 razy dziennie, w ciągu jednego dnia w zależności od rodzaju toalety, którą posiadamy, zużywamy kolejno 105, 63, 42 i 21 litrów wody.

Nie używajmy wody niepotrzebnie, na przykład, aby spłukać brudną wodę, którą wylewamy do toalety po sprzątaniu. Gdy wyposażamy swój dom w toaletę, wybierajmy taką, która posiada podwójny system spłuku.

Mycie zębów przy zakręconym kranie: do 140 litrów mniej wody tygodniowo

Myjąc zęby przy odkręconym kranie, zużywamy w zależności od rodzaju baterii (bez perlatora lub z perlatorem) od 3 do 5 litrów wody na minutę. Myjąc zęby 2 razy dziennie po 2 minuty, w ciągu jednego dnia zużywamy od 12 do 20 litrów wody. Jeśli zakręcimy kran, woda będzie się lała tylko średnio pół minuty, dzięki czemu zaoszczędzimy od 3 do 5 litrów wody, co w skali tygodnia daje nam od 21 do 140 litrów.

Naprawa cieknącego kranu lub toalety: nawet 6048 l zaoszczędzonej wody

Jeśli z kranu co sekundę spada kropla wody, to w ciągu jednej doby zostanie zużyte 8 litrów wody. Jeśli w toalecie permanentnie spływa mała strużka wody do muszli, to w ciągu doby zużyte zostanie 216 litrów wody, a w przypadku dużej strużki wody – 864 litry.

Bagatelizowanie nieszczelnych instalacji w skali tygodnia kosztować nas może 56 litrów wody w przypadku cieknącego kranu i od 1512 do 6048 litrów w przypadku cieknięcia w toalecie. Zwracajmy więc uwagę na dokręcanie kranu i sprawdzajmy, czy nasze instalacje są szczelne.

Korzystanie ze zmywarki: nawet 70 l wody mniej podczas jednego mycia naczyń

Od 50 do 90 litrów wody zużywamy dziennie do ręcznego mycia naczyń, jeśli podczas tej czynności woda płynie ciągle. Jeżeli myjemy naczynia oszczędnie, zużywamy o 50% wody mniej – od 25 do 40 litrów. Tymczasem, zaledwie od 12 do 20 litrów wody pobiera zmywarka w czasie jednego cyklu mycia naczyń. Wybierajmy więc zmywarkę, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Podlewanie roślin deszczówką: do 50% oszczędności wody

Łap deszczówkę i wykorzystuj ją np. do podlewania ogrodu, czy mycia samochodu. Podlewając mały ogród wężem ogrodowym, zużywamy 12 litrów wody. Na podlanie dużego ogrodu potrzeba już 18 litrów wody. Posiadając mały zbiornik na deszczówkę jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody na podlewanie ogrodu o 25%, a mając duży zbiornik – nawet o 50%.

Źródło:Rankomat

Exit mobile version