Masz za dużo jedzenia? Możesz się podzielić. W Radomsku stanęły dwie lodówki społeczne

Lodówki społeczne są coraz popularniejsze. Dzięki takiej inicjatywie można skutecznie ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia. W Radomsku w poniedziałek (23 maja) oficjalnie oddano do użytku dla mieszkańców dwie lodówki społeczne.

Pierwsza lodówka społeczna stanęła przed Starostwem Powiatowym w Radomsku, natomiast drugą ustawiono pomiędzy MOPS a TBS na ul. Kościuszki.

W poniedziałek (23 maja) władze miasta, powiatu oraz fundator oficjalnie oddali do użytku lodówki. Powstanie lodówek społecznych w naszym mieście jest wspólną inicjatywą stowarzyszenia Centrum Integracji Młodzieży Radomsko, Urzędu Miasta i Starostwa. Lodówki ufundowała natomiast firma Whirlpool. Obie lodówki są monitorowane, a o czystość i świeżość produktów, które będą do lodówki przynoszone będzie dbał CIM Radomsko. O tym, jak prawidłowo korzystać z lodówki mówi regulamin, który umieszczony jest przy każdej lodówce:

 

Powstanie lodówki społecznej było długo wyczekiwane przez mieszkańców Radomska. Większość żywności marnujemy nie w gastronomii czy handlu, a właśnie w naszych domach.  Marnowanie żywności w Polsce to duży problem. O tym ile rocznie wyrzucamy artykułów spożywczych mówiła wicestarosta Małgorzata Lewandowska.

W Polsce niestety marnowanych jest około 9 milionów ton żywności, a skala ubóstwa jest dosyć wysoka. Każdy z nas wyrzuca w tym czasie średnio 52 kilogramy jedzenia, dotyczy to ponad 30 procent rodzin. Dlatego właśnie inicjatywa społecznych lodówek jest taka cenna. Mam nadzieję, że tu w Radomsku, ale być może także w innych miejscach w powiecie się sprawdzi i nie trzeba będzie wyrzucać jedzenia, tylko będzie można je przynieść tu i przy okazji zrobić coś dobrego dla innych – mówiła wicestarosta Małgorzata Lewandowska.

Dlatego zamiast wyrzucić dobre jeszcze produkty na śmietnik, warto je przynieść do społecznej lodówki. Koncepcja ta wpisuje się w „food sharing”, czyli dzielenie się jedzeniem. Zasada jest prosta – każdy kto ma większą ilość jedzenia, którą może się podzielić, może ją przynieść, jeśli są to produkty, które sami ugotowaliśmy, zrobiliśmy, najlepiej żeby były opisane – dokładna data przygotowania i co znajduje się w środku.

Ideą ustawiania wysokich, przeszklonych lodówek, oprócz ograniczenia marnowania jedzenia, jest też pomoc najbardziej potrzebującym, ubogim, którzy być może wstydzą się prosić o jedzenie

Na spotkanie przed starostwem 23 maja przybyła też radomszczańska młodzież, która po zapoznaniu się z inicjatywą, będzie ją propagować w swoich szkołach.

 

Lodówka społeczna pomiędzy budynkami A i B Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku:

CZYTAJ TEŻ: Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kodrębie

Exit mobile version