MBP w Radomsku zaprasza na Tydzień Bibliotek

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – pod takim hasłem będzie się odbywać tegoroczna, XIX edycja Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek. Dla miłośników czytelnictwa Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku przygotowała między 8 a 15 maja moc atrakcji – warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, wystawy, a nawet koncert.

Tydzień Bibliotek organizowany jest co roku w maju od 2004 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Nawet w 2022 roku czytanie może być świetną rozrywką!

TYDZIEŃ BIBLIOTEK MBP W RADOMSKU:

Sobota (7 maja) Majówka w bibliotece – X edycja – impreza czytelnicza, która inauguruje Tydzień Bibliotek 2022.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza na X edycję majówki

Poniedziałek (9 maja), godz.17.00 – Podróże w najdalsze zakątki świata – Wyspy Owcze – Tam gdzie rośnie rabarbar – opowieść fotograficzna Edyty Chrząszcz, spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć autorki

„Fotografia i pokazywanie piękna tego Świata stały się dla mnie ogromną siłą do życia. Godzę swoje podróżowanie z pracą na etacie i udowadniam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Udało nam się z mężem zobaczyć 61 krajów na wszystkich kontynentach. Podróżuję, fotografuję i zachęcam do wybrania się w podróż. Prowadzę prelekcje fotograficzne i przekonuję, że podróżowanie samodzielne może być tańsze, łatwe i przyjemne – jak się wszystko dobrze zaplanuje. Prelekcji fotograficznych miałam już kilkadziesiąt i cenię sobie to, że mam już swoich stałych słuchaczy. Od nowych gości czerpię dobrą energię i przekonanie, że to co robię ma sens. Wiele osób zachęciłam do osobistego przygotowywania podróży. Nie wyobrażam sobie też życia bez aparatu fotograficznego, a fotografia jest dla mnie odskocznią od codzienności i antidotum na stres i smutki. Moje fotografie są doceniane w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych.”

Wtorek (10 maja):

Tomasz Sobania to urodzony w 1998r. nastoletni pisarz, mieszkaniec Toszka i absolwent gliwickiego liceum. Na rynku zadebiutował książką fantasy pt. „Speculo” wydaną, gdy miał siedemnaście lat. Od czasu publikacji przeprowadził kilkadziesiąt godzin spotkań autorskich, na które łącznie przyszło ponad trzy tysiące osób. Z przesłaniem dotyczącym spełniania marzeń i wytrwałej pracy dotarł w wiele zakątków Polski, odbył trasę autorską w Warszawie, a także odwiedził media o ogólnopolskim zasięgu, takie jak Telewizja Wirtualnej Polski. Na wydanie czeka jego kolejna powieść pt. „Nowy świt”, która jest zarazem pierwszą częścią postapokaliptycznej serii. Tomasz prowadzi wyjątkowo intensywne życie jak na nastolatka: tworzy kolejne części powieści, pisze felietony do toszeckiej gazety „Po troszku o Toszku”, systematycznie uczy się języka hiszpańskiego, uprawia sport, szczególnie bieganie, a to tylko niektóre z jego licznych zainteresowań.

Środa (11 maja):

Czwartek (12 maja):

Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.

Piątek (13 maja), godz. 18.00 – Ballady na dwa serca – koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego

W programie zatytułowanym „Ballady na dwa serca” usłyszymy znane żeglarskie piosenki oraz najpiękniejsze pieśni z repertuaru Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Żanny Biczewskiej.

Andrzej Korycki – piosenkarz, kompozytor, gitarzysta i autor tekstów piosenek, związany z nurtem piosenki żeglarskiej. Członek grupy Stare Dzwony i Bluska. Zadebiutował na scenie szantowej w 1983 roku na festiwalu Shanties. Poza szantami wykonuje utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Żanny Biczewskiej, tradycyjne pieśni ludowe (polskie, rosyjskie oraz bałkańskie) i piosenki turystyczne.

Dominika Żukowska – piosenkarka i gitarzystka, związana z nurtem piosenki żeglarskiej i ballad. Członek grupy DNA. Zadebiutowała na scenie szantowej w 1998 roku na festiwalu piosenki żeglarskiej “Mały Kubryk” w Łodzi z zespołem DNA, który powstał w Centrum Kultury w Żyrardowie. Wcześniej śpiewała w chórze CHIPS w tym samym Centrum Kultury.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W FILIACH MBP W RADOMSKU:

Filia nr 1 (ul. Batorego 3)

Filia nr 2 (ul. Piastowska 10)

Filia nr 3 (ul. Jagiellońska 16)

Filia nr 4 (ul. Brzeźnicka 149)

WYSTAWY:

Exit mobile version