MIASTO NIE CHCIAŁO PIENIĘDZY NA UTWORZENIE ŻŁOBKA

Ponad 55 milionów złotych przeznaczył Urząd Marszałkowski dla samorządów, firm i instytucji, chcących zapewnić opiekę dzieciom, których rodzice powracają na rynek pracy. Taka forma wsparcia cieszyła się dużym zainteresowaniem samorządów. Ale nie wszystkich. Z pomocy tej nie chciał skorzystać radomszczański magistrat.

Była to już trzecia edycja konkursu, w którym można zdobyć pieniądze na przedszkola, żłobki, ochronki, a nawet zatrudnienie niani w firmie czy w urzędzie. We wcześniejszej edycji konkursu dofinansowanie zdobyła m.in. gmina Gomunice. W ramach projektu „Aktywna mama, szczęśliwe dziecko”, gomunicki samorząd utworzył żłobek, w którym miejsce znalazło 20 dzieci, których rodzice chcą powrócić na rynek pracy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu dzieci są objęte fachową opieką, a ich rodzice biorą w tym czasie udział w szkoleniach zawodowych, dzięki którym będą mogli podjąć pracę.

Tego typu dofinansowanie mógł pozyskać również Urząd Miasta w Radomsku. Nie skorzystał jednak z takiej możliwości. Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Wioletta Marcinkowska przyznaje, że magistrat w ogóle nie wnioskował o przyznanie dotacji na utworzenie żłobka.

– W budżecie miasta w 2016 roku oraz w 2017 roku nie zaplanowano środków przeznaczonych na budowę żłobka czy klubu malucha. Budowa żłobka oraz jego utrzymanie wiążą się ze znacznymi kosztami, na które miasta w obecnej sytuacji finansowej nie stać – mówi Wioletta Marcinkowska. – Nawet gdybyśmy otrzymali dofinansowanie, to nie mielibyśmy środków na wkład własny, który jest zawsze wymagany – dodaje.

Naczelnik Marcinkowska podkreśla, że magistrat korzysta z innych form wsparcia rodziców, m.in. pozyskuje środki na zatrudnienie tzw. dziennego opiekuna.

– Miasto od 2014 roku korzysta ze wsparcia na funkcjonowanie opiekuna dzieci do lat 3 w ramach programu “Maluch”. Otrzymaliśmy na ten cel w 2016 r. ponad 12 tys. złotych. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad 5 dzieci (od 20 tyg. życia do ukończenia 3 lat). W 2016 r. wnioskowaliśmy również o utworzenie nowego miejsca dla dziennego opiekuna. Otrzymaliśmy dofinansowania na okres o września do grudnia, jednak po ogłoszeniu konkursu w celu wyłonienia takiego opiekuna nie doszło do rozstrzygnięcie, bowiem nikt do konkurs nie przystąpił i dotacja została zwrócona. W 2017 roku na dziennego opiekuna otrzymaliśmy 8 tys. 400 złotych, czyli ok. 35 proc. wnioskowanej kwoty. Warto podkreślić, że wszystkie gminy w województwie łódzkim występujące o dofinansowanie z Programu Maluch 2017 otrzymały dofinansowanie na poziomie 35 proc. wnioskowanej kwoty – tłumaczy naczelnik W.Marcinkowska.

Patrząc na ogromne zainteresowanie radomszczan usługami prywatnych żłobków, oczywistym wydaje się, że chętnie by skorzystali z tego typu miejskiej placówki. Niestety, nie otrzymają takiej oferty…

A jeśli chodzi o dofinansowanie w kwocie nieco ponad 8 tys. złotych, pozyskane przez samorząd blisko 50-tysięcznego Radomska na działalność dziennego opiekuna, to w zestawieniu z dofinansowaniem (ponad 700 tys. złotych), jakie otrzymała wiejska gmina Gomunice, radomszczańskie dofinansowanie wypad delikatnie mówiąc – blado.

Exit mobile version