8 lipca w Radomsku podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy miasta z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.
Współpraca na linii miasto Radomsko a Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza z Częstochowy trwa od dłuższego czasu. Dziś została sformalizowana, ponieważ, jak zgodnie zauważa prezydent Radomska Jarosław Ferenc oraz rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska ważne, aby wszystko zostało zapisane na piśmie.
Co prawda mówi się, że papier przyjmie wszystko, ale mówi się też, że od każdej reguły są wyjątki. Dlatego też podpisaliśmy stosowny dokument – zauważa rektor Anna Wypych-Gawrońska.
Współpraca ma na celu zwiększenie intensywności i efektywności w kwestii rozwoju przedsiębiorczości oraz gospodarki miasta.
Współpraca z Uniwersytetem w Częstochowie trwa już od wielu lat. I odbywa się ona na wielu polach. Natomiast dzisiaj (8 lipca – dop. red.) podpisaliśmy list intencyjny, który w pewien sposób zespoi naszą współpracę. Uczelnia ma bardzo dobrą kadrę, może nam pomóc w pewnych elementach, które będą sprzyjały rozwojowi naszego miasta. Ta współpraca jest potrzebna i konieczna z uwagi na to, że nasza gospodarka opiera się na różnego rodzaju innowacjach, a to właśnie uczelnie są kolebkami innowacji – zauważa prezydent Radomska.
Wśród studentów, którzy podejmują studia na naszej uczelni są radomszczanie. Co warte podkreślenia stanowią oni drugą największą grupę studentów, zaraz po studentach z Częstochowy. To powoduje, że związki z Radomskiem są bardzo silne. Wielu naszych pracowników jest mieszkańcami Radomska. Podejmujemy inicjatywy, które pojawiają się w każdej dziedzinie, również naukowej. Taką współpracę w zakresie edukacji i nauk chcemy rozwijać – dodaje rektor Anna Wypych-Gawrońska.
Wśród głównych obszarów współpracy znalazły się takie punkty jak: wzajemna promocja, poprzez którą ma zwiększyć się świadomość i rozpoznawalność obu podmiotów między uczniami. Uniwersytet ma podjąć starania w dostosowaniu kierunków studiów do zapotrzebowania naszej gospodarki. Jak również wsparcie przy tworzeniu zagadnień prac dyplomowych i analiz naukowych powstających na Uniwersytecie.
To również promocja programu edukacyjnego Uniwersytetu i organizacja warsztatów informacyjnych dla uczniów ze szkół średnich z Radomska. W treści listu znalazł się też punkt o pomocy w znajdowaniu praktyk studenckich i absolwenckich na terenie Radomska oraz pomoc miasta w znalezieniu przez absolwentów pracy. Absolwenci mają otrzymać również wsparcie ze strony Startera Radomsko, w takich sprawach jak założenie własnej działalności gospodarczej.