Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy Zenovia Shulha

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wernisaż wystawy Zenovia Shulha – Lwowska Narodowa Akademia Sztuk „Paralele tożsamości gliniański kilim, tkanina, ubiór, kostium”.


Wernisaż odbędzie się we wtorek, 29 sierpnia o godz. 17.00 w galerii muzeum. Wstęp wolny.

Zenoviya Shulha (Shulga Zenovia Michajłowna) należy do grona wybitnych artystów, pedagogów i postaci kulturalnych Ukrainy. Od 1981 r. pracuje na Wydziale Tkaniny Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Z powodzeniem łączy działalność naukową i pedagogiczną z pracą twórczą, jest autorką i kierownikiem projektu „Nowoczesne tkaniny i tradycje” (1989-1996), Międzynarodowego Projektu Etno-Artystycznego „Perspektywa ekologiczna” (1996-2019), „Nauczyciel i uczeń” (2010-2019) i innych. Organizowane przez nią wydarzenia mają duże znaczenie artystyczne, naukowe i społeczne, cieszące się popularnością wśród artystów i studentów uniwersytetów artystycznych na Ukrainie jak również za granicą.

Twórczość Zenoviyi Shulhy obejmuje działania w obszarze gobelinu, dywanu, kurtyny teatralnej, kostiumu autorskiego i scenicznego, lalki teatralnej, itp. Jej prace prezentowane są na licznych wystawach, należą do kolekcji muzealnych i prywatnych.

Uczestniczy w międzynarodowych sympozjach na Ukrainie, w Polsce, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i na Węgrzech. Prowadząc prace badawcze odbywa liczne podróże, w szczególności na Ukrainie, czy na Syberię Zachodnią (Rosja), które przyczyniają się do pisania prac naukowych, wydawania książek, organizacji wystaw, plenerów, festiwali i sympozjów.

Wystawa na Politechnice Łódzkiej jest częścią autorskiego Etno-Artystycznego Projektu „Ekologiczny fokus” (1996-2019). Wystawa „Tkanina jako dialog kulturowy” powstała podczas corocznych międzynarodowych plenerów tkaniny artystycznej, które odbywają się w ramach tego projektu. Historyczne tkaniny wełniane ‒ produkowane do codziennego użytku na Huculszczyźnie, stały się dla autorki źródłem inspiracji do realizacji prezentowanej kolekcji. Badanie ornamentyki tkanin artystycznych karpackiego regionu, zastosowanie naturalnej wełny farbowanej barwnikami roślinnymi, zostały wykorzystane do realizacji współczesnych autorskich kompozycji. Prezentowane tkaniny inspirowane są kulturą ludową górali i wyjątkową naturą Karpat.


Czytaj też: Eksploracja województwa łódzkiego z Akademią foto smART [FOTO]

Exit mobile version