Nie pij w ciąży! Konferencja z okazji Światowego Dnia FAS

9 września przypada Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Z tej okazji 11 września w Radomsku po raz kolejny zorganizowano konferencję tematyczną, celem której było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyki oraz terapii dzieci i młodzieży dotkniętej FAS.


Data Światowego Dnia FAS i FASD (9 września) jest nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje 9 miesięcy ciąży. Ma to na celu uświadomić kobietom, że te 9 miesięcy ciąży powinno być czasem spędzonym w sposób zdrowy, odpowiedzialny i bez używek.

Urząd miasta wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podobnie, jak w roku poprzednim z okazji Światowego Dnia FAS i FASD zorganizowało konferencję tematyczną dedykowaną osobom, które na co dzień pracują z dziećmi – mówi naczelnik Wydział Spraw Obywatelskich Wioletta Marcinkowska – Mamy nadzieję, że zdobyta dziś wiedza na temat FAS będzie dla nich przydatna – dodaje.

FAS jest problemem społecznym, który dotyka wiele rodzin. Dlatego tak ważne jest ciągle budowanie świadomości tematu szkodliwości picia alkoholu w ciąży, nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy powinni być dla nich wsparciem, szczególnie w okresie ciąży.

Prelegentami konferencji byli specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa, psychiatrii dzieci i młodzieży, a także neonatologii:

Świadomość kobiet dziś jest o wiele większa niż kiedyś. Co roku jest obchodzony Światowy Dzień FAS, dzięki czemu dużo się o tym mówi. Czasami jednak przyszłe mamy nie do końca są przekonane, że każda, nawet minimalna ilość alkoholu jest szkodliwa. Wypita w newralgicznym momencie np. podczas tworzenia się układu nerwowego, może spowodować uszkodzenia. Im więcej dostępnej wiedzy, tym więcej osób, a przede wszystkim kobiet ma świadomość tego, że jest to zagrożenie – zauważa Anna Nowak-Lodowska.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o profilaktyce FAS, konieczności pogłębiania wiedzy na temat skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyce FAS oraz spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu oraz terapii i wsparciu dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanym FAS i FASD, a także ich rodzin. Specjaliści odpowiadali także na wiele pytań, które padły ze strony uczestników konferencji.


Czytaj też: Jubileusz 20-lecia Klubu Abstynenckiego “Można Inaczej”

Exit mobile version