Nocne zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Radomsku podczas Nocy Muzeów 2024 [FOTO]

Dobiegła końca kolejna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. Chętni mogli obejrzeć wystawy stałe oraz czasowe, a także wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję wydarzeniach.


Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. W tym roku ogółem w Polsce w nocy z 18 na 19 maja otwartych było 312 placówek. Do zwiedzania zaprosiło również radomszczańskie muzeum. Oprócz zwiedzania wystaw stałych, przygotowano specjalne atrakcje.

Na początek odbyło się spotkanie z genealogią, czyli sekcja genealogiczna Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku. Zainteresowani mogli dowiedzieć się gdzie szukać informacji o swoich przodkach, a także jakie przygotować dokumenty i zgromadzić materiały by stworzyć drzewo genealogiczne. Następnie można było wysłuchać wykładu Pawła Dudka, członka Rady Muzeum pod tytułem “Huta szklana braci Fiszman w Jasieniu”, który przybliżył zebranym historię huty szkła położonej w gminie Kobiele Wielkie. Było to wprowadzenie do wystawy “Nieobecni – Obecni/3”. Bowiem Zdzisław Wiatr – organizator wystawy, zaprezentował przygotowany przez siebie kalejdoskop ze szklanymi odpadami z huty, przez który można było oglądać przygotowane prace.

Wystawę “Nieobecni – Obecni/3” tworzą pracę 29 artystów z Polski oraz Czech. O muzyczną oprawę podczas wernisażu zadbał Robert Gliński gitarzysta zespołu Chłopcy z Placu Broni.

Oprócz tego można było zwiedzić siedem wystaw stałych, a także prezentowaną od stycznia br. wystawę czasową „Z papierem przez dwa tysiąclecia” wypożyczoną ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Ekspozycji towarzyszyły warsztaty czerpania papieru.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Spore zainteresowanie wydarzeniem spowodowało, że i w innych miastach zaczęły powstawać podobne imprezy. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.Czytaj też: Spotkanie z Arturem Andrusem zakończyło XXI “Tydzień Bibliotek” w MBP w Radomsku [FOTO]

Exit mobile version