W wyniku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską, na przełomie maja i czerwca br. trafi do polskich szpitali dziewięć najnowocześniejszych technologicznie urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń o nazwie UVD Robot.
Robot, który zrobił zawrotną karierę w szpitalach na całym świecie, jest urządzeniem przerywającym łańcuch zakażeń i niwelującym skupiska patogenów w określonym środowisku dzięki promieniom UV-C. Będzie on użytkowany m.in. w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
W ramach ciągłych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewnienia europejskim szpitalom niezbędnego sprzętu Komisja Europejska rozpoczęła zakup i dystrybucję 200 robotów do dezynfekcji firmy UVD Robots. Przetarg wyłonił zwycięzcę z uwagi na doskonałość techniczną i dojrzałość technologii, jak również jakość podejścia do wdrożenia, czas reakcji w zakresie wsparcia technicznego i konserwacji oraz ogólną wartość urządzenia UVD Robot.
Wdrożenia dziewięciu sztuk UVD Robota w Polsce rozpoczną się 25 maja br. Szpitale, do których trafią urządzenia to: Szpital Powiatowy w Radomsku, Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET we Wrocławiu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Wielkopolskie Centrum Medyczne – Szpital Św. Wojciecha w Poznaniu, Szpital Ginekologiczno-Położniczy ŁUBINOWA w Katowicach, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, a także dwie placówki w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.
Szpital Powiatowy w Radomsku od wielu już lat jest nastawiony na rozwój i systematyczne podnoszenie jakości udzielanych świadczeń. W tym celu aktywnie działa na polu pozyskiwania środków finansowych i grantów z programów Unii Europejskiej, w ramach współpracy z samorządem miejskim i powiatowym, w celu uzyskania nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej umożliwiającej rozszerzenie świadczonego zakresu usług medycznych zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19.
Celem wdrożenia autonomicznych robotów do dezynfekcji UVD Robot jest zapewnienie sterylnego środowiska w placówkach medycznych bez narażania personelu na niepotrzebne ryzyko.
Technologia UVD Robota jest procesem fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C. Nie wymaga użycia chemicznych środków dezynfekujących, jest bezpieczna dla personelu szpitala. Użycie robota nie wymaga zaangażowania personelu, transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a proces rozpoczyna się na zewnątrz dezynfekowanego pomieszczenia.
W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, UVD Robot jest mobilnym, w pełni autonomicznym robotem, który integruje skoncentrowane światło UV-C w celu niszczenia struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach, ale także w powietrzu, zapewniając w pełni kompleksowe rozwiązanie w zakresie kontroli i zapobiegania zakażeniom.
System automatycznie zwraca uwagę na umywalki, uchwyty, czy inne powierzchnie, z którymi bezwiednie się stykamy. Roboty UVD umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna.