Nudy nie było. Tak dzieci spędziły ferie zimowe w muzeum w Radomsku [FOTO]

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Muzeum Regionalnym w Radomsku zorganizowano dla dzieci szereg zajęć.


Dzieci podczas tegorocznych ferii nie narzekały na nudę. Ciekawe warsztaty przygotowało dla nich radomszczańskie muzeum. Uczestniczyli w warsztatach ekologiczno-edukacyjnych pt. „Woda – niezwykła substancja”. Głównym celem zajęć było wykształcenie właściwych zachowań i nawyków proekologicznych.

Dowiedzieli się jakie zasoby wody posiada Polska i Europa, ponadto jakie są rodzaje wód, co jest źródłem wody dla naszego organizmu, a także czy można pić wodę z kranu oraz skąd jest pobierana woda do picia w Radomsku. Dzieci dowiedziały się też jakie znaczenie ma woda dla organizmu ludzkiego, wysłuchały pogadanki o smogu i jego szkodliwości dla zdrowia ludzi, uczestniczyły w grach edukacyjnych oraz wykonywały kolorowe ozdoby ze starych płyt CD.

W drugiej części doświadczalnej dzieci uczestniczyły w eksperymentach, na podstawie których dowiedziały się jakie właściwości fizyko – chemiczne posiada woda. Wytłumaczone zostały takie pojęcia jak: napięcie powierzchniowe, gęstość wody czy wzajemne przyciąganie cząsteczek wody. Na zakończenie odbyły się gry planszowe oraz warsztaty plastyczne.

Na kolejnych zajęciach panie Magdalena Jurek oraz Katarzyna Zagórowicz z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku przeprowadziły zajęcia proekologiczne. Przedmiotem warsztatów była właściwa segregacja odpadów, zużytych baterii, akumulatorów, elektroodpadów oraz ich właściwe zagospodarowanie i szkodliwe działanie na środowisko, a także zdrowie człowieka. Uczestnicy zajęć wysłuchali prelekcji na temat odpowiedniej segregacji odpadów. W drugiej części brali udział w grach planszowych na temat selektywnej zbiórki odpadów. Na zakończenie warsztatów odbyły się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem materiałów ekologicznych.

W Galerii Muzeum odbyły się również warsztaty pt. „Giganci oprogramowania”. Uczestnicy zajęć ćwiczyli refleks, podejmowanie szybkich decyzji, planowanie w różnych środowiskach programowania. Ponadto tworzyli nowe przestrzenie w grach Scratch, a także uczestniczyli w niezwykłych przygodach w Minecraft. Młodzi programiści poznali gry komputerowe i w ten sposób mogli zobaczyć, która z nich jest najlepsza.

Na warsztatach pt. „Majsterkowanie z instruktorami harcerstwa” przeprowadzonych przez Mariana Stalkę oraz Annę Zatoń, uczestnicy wykonali prace plastyczne związane zarówno ze środowiskiem leśnym, jak i lądowym. Wykorzystując materiały leśne: szyszki, kasztany, łupinki po orzechach dzieci stworzyły figurki m.in.: żółwie, sowy, latarnie morską, statki wykazując się ogromną pomysłowością oraz kreatywnością.

 


Czytaj też: Zaproszenie na wystawę z okazji stulecia Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku

Exit mobile version