Obchody w Radomsku 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Radomszczańskie obchody 42. rocznicy podpisania porozumienia w Gdańsku, między Komisją Rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, odbyły się w środę 31 sierpnia.


W intencji związkowców w 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku odprawiona została msza święta. Uroczystości zorganizowane zostały w hołdzie założycielom radomszczańskich struktur NSZZ Solidarność. Po nabożeństwie delegacje radomszczańskiej „Solidarności”, sejmu, miasta i powiatu złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą kapelana Solidarności, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę.

Przemawiający – ks. Stanisław Sikora, poseł Antoni Macierewicz oraz Anna Kaurzel z „Solidarności” – przypomnieli o historycznej roli „Solidarności” w obaleniu systemu komunistycznego i wyzwoleniu spod jarzma totalitaryzmu. 42 lata temu, 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku, delegacja Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na czele z Lechem Wałęsą złożyła podpisy pod Porozumieniem Gdańskim i tym samym zakończył się strajk sierpniowy. Był to początek końca komunizmu w Polsce.

Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe obchodzone 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r. Ustanawiając je, sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych.

Święto jest wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.

W ramach obchodów, Muzeum Regionalne oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały wystawy:

  • Przełom. Sierpień 1980 i „Solidarność” – wystawa elementarna zaprojektowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, czynna w godzinach pracy biblioteki.
  • wystawa plenerowa przed budynkiem muzeum „TU RODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ” (ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi).
Exit mobile version