Koordynacja działań związanych z pomocą uchodźcom oraz ofiarom wojny na Ukrainie była tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez starostę Powiatu Radomszczańskiego Beatę Pokorę.
W naradzie zorganizowanej w Starostwie Powiatowym 28 lutego uczestniczyli, oprócz starosty, także pełnomocnik sekretarz powiatu Tomasz Kornacki, prezydent Radomska Jarosław Ferenc, burmistrzowie i wójtowie miast oraz gmin, ks. Dziekan Antoni Arkit, przedstawiciele policji, straży pożarnej, powiatowych służb oraz pracownicy urzędów odpowiedzialni za organizację działań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy.
Zgodnie z zaleceniami wojewody łódzkiego, wszystkie działania skupiające się na pomocy humanitarnej koordynowane są przez starostwo
– mówiła starosta Beata Pokora, która m. in. przypomniała także o konieczności tworzenia kompleksowej bazy danych uchodźców, ich potrzeb oraz miejsc ich pobytu, a także bazy danych miejsc zakwaterowania uchodźców (deklarowanych przez mieszkańców powiatu).
Zasadą jest, że każdy uchodźca powinien po przekroczeniu granicy zarejestrować się w tzw. punkcie recepcyjnym (lista punktów w województwach przygranicznych w załączeniu). Dodatkowo w Łodzi zostały uruchomione punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy: na dworcach Fabrycznym i Kaliskim, działające w godz. 8.00-20.00, w razie potrzeb godziny pracy będą wydłużone).
Uruchomiona została również specjalna infolinia informacyjna dla obywateli z Ukrainy: 42 664 10 81.
Niezależnie od tego w Radomsku przy Hali Sportowej na ul. Św. Jadwigi rozpoczął pracę miejski punkt pomocy uchodźcom, gdzie obywatele Ukrainy będą ewidencjonowani po wypełnieniu specjalnej ankiety. Dzięki temu znane będą nie tylko ich dane, dane kontaktowe, ale także potrzeby i miejsca pobytu. Dodatkowo będą przechodzić testy na obecność koronawirusa.
O szczegółach organizacji zbiórki darów mówił pełnomocnik starosty ds. Pomocy Ukrainie, sekretarz powiatu Tomasz Kornacki. Na terenie powiatu centralny punkt zbiórki darów działa w Powiatowej Hali Sportowej (Radomsko, ul. Szkolna 2). Tam mają trafiać posegregowane rzeczy pochodzące ze zbiórek organizowanych przez samorządy miejskie i gminne, a także różne organizacje. Dalej dary będą transportami wysyłane do Rządowej Agencja Rezerw Strategicznych (Składnica w Niemcach), która koordynuje dystrybucję na teren Ukrainy.
Niezależnie trwa zbiórka darów dla uchodźców przebywających na terenie naszego powiatu. Ponadto pod hasłem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą” odbywa się zbiórka pieniężna. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku ul. Leszka Czarnego 22 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”.
Jak poinformowała starosta Beata Pokora, uchodźcy z Ukrainy będą mieć zagwarantowaną pomoc medyczną. Trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki czemu za świadczone im usługi medyczne zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy rozpoczęli już tworzenie bazy miejsc pracy, które mogą oferować uchodźcom.
Mówiono także o szeregu działań wykonywanych przez samorządy z terenu naszego powiatu, m.in.
- o przygotowaniu świetlic, które w razie konieczności przyjęcia dużej liczby uchodźców będą służyć za czasowe miejsca pobytu,
- o możliwości udzielania uchodźcom pomocy prawnej w ramach bezpłatnej pomocy prawnej,
- o wsparciu psychologicznym udzielnej przez ukraińską psycholog zatrudnioną przez MOPS w Radomsku,
- a także o potrzebie zapewnienia opieki nad ukraińskimi dziećmi (aby ich matki mogły pracować).
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie:
- Koce zwykłe i termiczne
- Śpiwory
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
- Materace
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
- Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
- Dezodoranty
- Pasta do zębów
- Szczoteczki do zębów
- Grzebienie
- Bielizna damska, męska, dziecięca
- Podpaski
- Pampersy
- Pieluchy dla dorosłych
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe
- Ręczniki (w tym z mikrofibry)
- Worki na śmieci
- Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
- Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
- woda
- żywność do szybkiego przygotowania (instant)
- batony (w tym energetyczne),
- bakalie, orzechy,
- konserwy,
- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
- narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)