Krwi, pomimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić. Rokrocznie 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To doskonała okazja do podziękowania honorowym dawcom krwi na całym świecie za ich dar.
Krwi, pomimo rozwoju medycyny i techniki nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem jest zdrowy człowiek – honorowy krwiodawca. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Dzień, w którym dziękujemy wszystkim dawcom krwi, osocza i płytek krwi za ich bezcenne dary. Przypomina również główny cel do jakiego dążą służby krwi na całym świecie, czyli osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi.
Honorowe krwiodawstwo łączy ludzi i tworzy wspólnotę, umacnia wiarę w ludzką solidarność dzięki czemu każdy z nas może czuć się bezpiecznie.
Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest co roku. Sama data również nie jest przypadkowa gdyż 14 czerwca 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który odkrył grupy krwi (1901 r.), za co otrzymał w 1930 roku nagrodę Nobla.
Wydarzenie to zostało zainaugurowane przez Światową Organizację Zdrowia, aby:
- podnosić świadomość w zakresie potrzeby oddawania krwi i jej składników,
- podkreślić kluczowy wkład Honorowych Dawców Krwi,
- wspierać działalność związaną z promocją i edukacją w zakresie honorowego krwiodawstwa.
Potrzeba krwi jest powszechna. Aby móc zapewnić odpowiednie stany magazynowe krwi na potrzeby lecznictwa potrzebni są jednak Honorowi Dawcy Krwi, którzy regularnie, z dobroci serca ofiarowują swoją krew, by nieść pomoc osobom wymagającym leczenia krwią i jej składnikami.
Twoja krew może uratować życie
Krew jest potrzebna przez cały rok. Szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz pacjenci poddawani operacjom.
Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadku – 10 jednostek. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 x 450 ml na tydzień.
TUTAJ sprawdzisz gdzie i jak możesz oddać krew.
Krwi, nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić
Krew o grupie O Rh- może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Ubytek krwi po donacji jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni. Dzięki jednej donacji można uratować aż 3 życia.
Czytaj też: Badania prenatalne na NFZ. Teraz dla każdej kobiety w ciąży