ODSŁONIĘCIE PORTRETU „WARSZYCA” ZE ZGRZYTEM W TLE…

Reklama

Zaczęło się podniośle, bo od odśpiewania hymnu państwowego. Dalsza część uroczystości, mającej na celu przyjęcie w poczet Honorowych Obywateli Miasta  Radomsko Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” przebiegła w atmosferze łagodnie pisząc zgrzytu. Zarówno goście uroczystości, jak i radni miejscy stwierdzili, że wykład przygotowany przez dr. Tomasza Nowaka, szefa Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Radomsku nie przystoi powadze chwili, ponieważ „Warszyc” został w nim przedstawiony w kontrowersyjny sposób.  

O nadaniu  „Warszycowi” tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomsko radni miejscy zdecydowali podczas wrześniowej sesji. Dziś (6 listopada) podczas ostatniej w tej kadencji sesji miało nastąpić uroczyste przyjęcie generała Sojczyńskiego w poczet Honorowych Obywateli.

Na uroczystość przybyli kombatanci na czele z płk. Mieczysławem Orzełkiem i kpt. Józefem Stachura, posłowie Ziemi Radomszczańskiej: Anna Milczanowska i Krzysztof Maciejewski. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji kombatanckich i harcerzy.

Zaczęło się podniośle, bo od odśpiewania hymnu państwowego. Dalsza część wydarzenia przewidywała wykład dr. Tomasza Nowaka. Tak też się stało. Po kilku minutach jego wystąpienia na sali pojawiły się szmer.  Jako pierwsza salę opuściła poseł Anna Milczanowska (PiS). – Przyznam szczerze, mam już dosyć nadinterpretacji historycznej, jaką tutaj usłyszeliśmy – typowo lewicowej. Jest wiele pozycji naukowych powstałych w Instytucje Pamięci Narodowej dotyczących „Warszyca”, napisanych przez dr. Ksawerego Jasiaka, przed dr. Toborka. Są i  inne opracowania, w których nie ocenia się generała „Warszyca”- zauważyła poseł Milczanowska.

Wniosek o przerwanie wykładu przez dr. Nowaka zgłosił natomiast radny Jacek Gębicz. Radni poparli go, pomimo tego, że Nowak prosił o dokończenie wykładu. – Nie tak sobie wyobrażałem ten wykład. Uważam, że wykład wygłoszony podczas dzisiejszej uroczystości przez prelegenta nie powinien tak brzmieć. Być może poglądy, które zostały przedstawione podczas wykładu nadawały się na panel dyskusyjny, ale nie na uroczystość, podczas której odsłaniany jest portret Honorowego Obywatela Miasta Radomsko – stwierdził Gębicz. – Nie pozwoliliśmy dr. Nowakowi na dokończenie przygotowanego przez niego wykładu, ponieważ był on tak kontrowersyjny, że  ja jako jeden z wnioskodawców nadania „Warszycowi” tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomsko słyszałem głosy zaproszonych gości, którzy byli oburzeni tym co słyszą – dodał.  

Zaskoczenia decyzją radnych nie krył za to dr. Nowak. – „Warszyc” jest postacią kontrowersyjną. Ja w swoim wykładzie starałem się pokazać obie strony. Jak to jest przy porównaniach, zawsze są plusy i minusy. Na końcu powinna nastąpić konkluzja. Taką konkluzję miałem przygotowaną, nie dane mi jej było jednak wygłosić – podkreśla.

Co zawierała konkluzja dr. Tomasza Nowaka? Cytując: „Będziemy sobie to pytanie zadawać jeszcze długo – może zawsze. Pamiętajmy jednak o jedynym, za  swoje działania zapłacił najwyższą cenę. Oddał życie. Nie dla własnych korzyści, bogactwa, sławy. Chciał lepszej, bardziej sprawiedliwej Polski. To był jego główny cel. I to według mnie powinien być główny wyznacznik w jego ocenie”.

Zgrzyt, zgrzytem. Jak jednak zauważyła poseł Anna Milczanowska dobrze się stało,za co podziękowała całej radzie, że gen. Stanisław Sojczyński „Warszyc” został przyjęty w poczet Honorowych Obywateli Miasta Radomsko. Uroczystego odsłonięcia portretu dokonał płk.  Mieczysław Orzełek,prezes Zarządu Głównego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. – Mówi się, że człowiek tak długo żyje, jak długo trwa po nim pamięć. Po tobie, generale, pamięć będzie trwać wieki – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD