W poniedziałek, 8 maja na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Płoszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej porucznika nawigatora Jana Rudka, pochodzącego z Płoszowa, z udziałem 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Inicjatorem przedsięwzięcia był krewny poległego, mjr w st. sp. Stanisław Rudek. Ś.p. Jan Rudek był jego stryjem. Tablicę, ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wmurowano w elewację budynku szkoły.
Rada Gminy Radomsko Uchwałą z dnia 30 września 2021 r. pozytywnie rozpatrzyła petycję Stanisława Rudka dotyczącą uhonorowania poległego lotnika, pamiętając o jego zasługach i bohaterskiej śmierci.
Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, a żołnierze Wojska Polskiego oddali honorową salwę. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach pod kierownictwem Aleksandry Stępień. Po oficjalnej części uroczystości odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli PSP w Płoszowie.
Biografia por. naw. Jana Rudka
Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 roku w Guławach – dziś Płoszów. Miał 6 rodzeństwa, żadne z nich dziś już nie żyje. Sam rodziny nie zdążył założyć.
W latach 1920 – 1924 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Płoszowie. W 1932 roku ukończył gimnazjum. W 1933 roku został powołany do ochotniczej służby wojskowej. Stacjonował w Brześciu nad Bugiem do 1939 roku.
W 1936 roku ukończył dywizyjny kurs dla podoficerów i został awansowany do stopnia kaprala zawodowego. Następnie ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy i zdał maturę. Znał język niemiecki w mowie i piśmie oraz język czeski w mowie.
W 1938 roku został awansowany do stopnia plutonowego podchorążego. 30 sierpnia 1939 roku otrzymał przydział do 53 Pułku Strzelców Kresowych. Po wybuchu wojny trafił na Węgry. Następnie do Francji. Tam zdążył ukończyć kurs przeciwpancerny w Centrum Szkolenia Przeciwpancernego. W styczniu 1942 roku dostał przeniesienie na kurs obserwatorów lotniczych i w tym samym roku dostał uprawnienia nawigatora i prawo do noszenia odznaki. W 1943 roku awansowano go do stopnia porucznika.
W 1943 roku został przeniesiony do 300 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej w Hemswell. W nocy z 8 na 9 kwietnia 1943 roku z lotniska w Anglii, wystartował bombowiec. Załoga otrzymała rozkaz zbombardowania celów w mieście Duisburg. Samolot został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Zginęła cała załoga. Ciała czterech członków załogi zostały wyłowione z morza i pochowane na cmentarzu w Bergen. Zidentyfikowano trzy ciała, wśród nich por. naw. Jan Rudek. Został on upamiętniony w Wielkiej Brytanii. Jego nazwisko widnieje na cokole „Pomnika Lotników Polskich”. W Warszawie na Polach Mokotowskich, 27 sierpnia 2003 roku został odsłonięty Pomnik „Poległym Lotnikom w II Wojnie Światowej 1939 – 1945”. Na pomniku uwiecznionych jest ponad 2000 nazwisk lotników poległych w czasie II wojny światowej.
Jan Rudek upamiętniony jest również w literaturze historycznej poświęconej II wojnie światowej.
Czytaj też: Obchody Powiatowego Dnia Strażaka [FOTO]