Otwarcie nowej wystawy czasowej “Z gliny stworzone” w muzeum w Radomsku [FOTO]

W Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku otwarto wystawę czasową „Z gliny stworzone”, wypożyczoną i przygotowaną ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.


Otwarcie nowej wystawy czasowej w radomszczańskim muzeum odbyło się 21 lipca. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i prezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji można zobaczyć wyroby od XV-wiecznych naczyń archeologicznych po współcześnie produkowane kolekcje prezentujące różne formy i wzory dekoracji. Wytworzone na przestrzeni wieków naczynia, dają możliwość poznania, w jaki sposób ewoluowały technologie, formy i dekoracje znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca.

A historia ceramiki w Bolesławcu jest długa. Rozwój rzemiosła garncarskiego umożliwiły bogate pokłady glin znajdujące się na terenie miasta i okolic. Pierwsze zakłady ceramiczne powstały już w 1750 roku, a tradycja rzemieślnicza jest kontynuowana do dzisiaj. Bolesławiecka ceramika słynie z charakterystycznych wzorów i zdobień, takich jak „kwiaty bolesławieckie” czy „motyw guzika”. Motywy te są niezwykle popularne i stanowią znak rozpoznawczy regionu Dolnego Śląska.

Z wystawy dowiemy się m.in., że: „W II połowie XIX w. nastąpił upadek bolesławieckiego garncarstwa, a umiejętności oraz zdobycze technologiczne i artystyczne wcześniejszych pokoleń poszły w niepamięć. Miejscowi garncarze, próbując wyjść z tego impasu, około 1882 roku wynaleźli nową formę dekoracji, zwaną stempelkową, wykonywano za pomocą gąbki z użyciem farb podszkliwnych w intensywnych barwach kobaltu i zieleni. Innowacja ta okazała się sukcesem i mimo upływu lat dominuje we współczesnej ceramice bolesławieckiej.”

Wystawę można zwiedzać na sali wystaw czasowych na I piętrze do 24 listopada br.



Czytaj też: Repertuar kina Pasja w MDK w Radomsku

Exit mobile version