Oznakowanie w języku Braille’a w urzędach w Radomsku nowym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami

W celu polepszania dostępności do budynków Urzędu Miasta w Radomsku i świadczonych w nich usług, dla osób z niepełnosprawnościami, trwają obecnie prace związane m.in. z oznakowaniem pokojów przy pomocy alfabetu Braille’a.


Obecnie w budynkach Urzędu Miasta (na: ul. Tysiąclecia 5, ul. Narutowicza 1, ul. Reymonta 51) trwa oznakowanie tabliczek znamionowych przy pokojach za pomocą alfabetu Braille’a. U dołu tabliczki na przeźroczystej taśmie zostanie wytłoczony w alfabecie Braille’a napis pokoju z numerem. Po zakończeniu tych prac informacje o tym sposobie komunikacji pojawią się w deklaracji dostępności. Planowany jest również montaż dzwonka alarmowego w toalecie dla osób z niepełnosprawnościami.

To nie jedyne udogodnienia wprowadzane dla osób z niepełnosprawnościami. Budynki oraz pomieszczenia są coraz lepiej dostosowywane do potrzeb takich osób, by ułatwić im samodzielne załatwienie spraw.

Budynek urzędu przy ulicy Tysiąclecia wyposażony został w windę dostępną z poziomu chodnika. Jest wyposażona w sygnały dźwiękowe w postaci komunikatów głosowych oraz w tablicę umożliwiającą przywołanie pracownika – posiada wypukłe, podświetlane i oznakowane Braillem przyciski. Przy wejściu głównym znajduje się pochylnia oraz dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. (Ponadto również dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych powstały ostatnio przy siedzibie STARTER Radomsko.)

W Punkcie Obsługi Interesanta na parterze znajduje się stanowiskowa pętla indukcyjna przeznaczona dla osób niedosłyszących korzystających z aparatów słuchowych, które posiadają opcję odbioru sygnału z pętli.

Na przełomie września i października w budynku Urzędu Miasta po stronach zewnętrznych drzwi prowadzących na każdą kondygnację (od strony głównej klatki schodowej i od strony windy) zostały umieszczone dzwonki wraz z odpowiednim oznakowaniem. Dzięki nim osoby o słabej motoryce, mogące mieć problem z ich otwarciem (poruszające się na wózku, o kulach, z niepełnosprawnością górnych kończyn) będą mogły zasygnalizować chęć wejścia na dane piętro.

Od początku ubiegłego roku w Urzędzie Stanu Cywilnego można korzystać z usługi wideotłumacza języka migowego, który wspomaga komunikację osób niesłyszących lub niedosłyszących. Usługa ta jest dostępna codziennie w godzinach 8:00 – 15:30, a we wtorki w godzinach 8:00 – 17:00. Aby skorzystać z usługi wystarczy np. mieć przy sobie karteczkę z napisem „Chciałbym skorzystać z usługi Wideotłumacza”, a pracownicy uruchomią usługę. Budynek USC wyposażony jest również w windę, z której można skorzystać po zasygnalizowaniu odpowiednim przyciskiem domofonu.

Ponadto na stronie www.radomsko.pl znajdują się dwa filmy w języku migowym, jeden poświęcony jest usłudze wideotłumacza, a drugi informacji o działalności urzędu.

Exit mobile version