PIS O MIEJSKIM CIEPLE

Maja Garbiec, Piotr Lewandowski i Daniel Serwa, czyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do rady miejskiej mówią wprost: w miejsce ciepło należy zainwestować. Zdaniem wymienionych pieniądze na modernizację miejskiej ciepłowni powinny pochodzić z budżetu państwa. – Potrzebna jest współpraca spółek skarbu państwa z samorządem. To jest podstawa – zauważa Daniel Serwa.

O aktualnym stanie radomszczańskiego ciepłownictwa mówił Piotr Lewandowski.  – W Radomsku mamy dwa podmioty odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła. Jest to ciepłownia rejonowa i Fameg Energia. Dystrybutorem ciepła jest PGK, które ma za zadanie rozprowadzenie tego ciepła do mieszkańców. Mamy dwie sieci ciepłownicze, we wschodniej i zachodniej części miasta. Dużym problemem jest sieć kolejowa, która dzieli Radomsko na pół, przez co istnieje problem z połączeniem sieci ciepłowniczych ze sobą. Dużym problemem jest niski stan uciepłownienia miasta, czyli podłączenia gospodarstw do sieci miejskiej, bo tylko 19 proc. gospodarstw domowych podłączonych jest do tej sieci, natomiast 81 proc. ma własne źródło zasilania, z czego 75 proc. korzysta z opału węglowego. To, iż znaczna część osób korzysta w naszym mieście z węgla przekłada się na jakość powietrza.

O tym, co należy zrobić, aby poprawić nie tylko stan powietrza w Radomsku mówiła z kolei Maja Garbiec. – W zachodniej części miasta powinna powstać nowa ciepłownia. Obecnie system ciepłowniczy w naszym mieście nie jest efektywnym, ponieważ nie dostarcza m.in. źródeł kogeneracyjnych, które mogłyby dostarczać powyżej 75 proc. ciepła z kogeneratorów. Aby pozyskać jakiekolwiek środki z zewnątrz konieczne jest wprowadzenie do naszego systemu efektywnego systemu ciepłownictwa. To jest niezbędne. Wiąże się to z tym, iż nasza ciepłownia bez inwestycji w instalację ochrony środowiska będzie mogła pracować bezinwestycyjnie praktycznie do stycznia 2030 roku. Nie jest to długi okres, jak by się to mogło wydawać. Skąd na modernizację miejskiej ciepłowni wziąć pieniądze mówił trzeci uczestnik dzisiejszej konferencji prasowej Daniel Serwa. – Przede wszystkim potrzebna jest współpraca spółek skarbu państwa z samorządem. To jest podstawa. Miasta nie strać na wybudowanie miejskiej ciepłowni. Koszt wybudowania nowej ciepłowni to koszt w zależności od rozwiązań to około 40 mln złotych. 

Exit mobile version